У ці надзвичайно важкі часи дуже важко радіти та святкувати будь-які події так, як це було раніше. Ні для кого не секрет, що на другому році війни люди втомлені, як емоційно, так і фізично через купу причин, пов’язаних саме з подіями, які несуть військові дії в Україні. Дехто страждає через смерть близьких та друзів, дехто через те, що їхні родичі на війні. На декого впливають негативні новини, якими сповнені інформаційні стрічки. Та й сама гнітюча атмосфера, яка панує навколо, не додає впевненості у завтрашньому дні будь-якій людині.
Наближається Новий рік, і по відгукам багатьох людей вони зовсім не відчувають радості та натхнення з цього приводу. Що ж робити, якщо зовсім немає святкового настрою, і чи варто притягувати його «за вуха»? На цю тему ми поспілкувалися зі «знавчинею людських душ» або простіше – дитячою та сімейною психологинею Іриною Підуст, яка висловила фахову думку з позиції науки.
Ми запитали, як «правильно» святкувати Новий рік в умовах війни, чи варто себе обмежувати або навпаки треба намагатися жити звичайним життям.
Психологиня зауважила, що в часи сьогодення немає «правильного» рішення щодо святкування Нового року. На її думку, це має вирішувати кожна родина окремо.
«Зараз наші воїни, населення, країна проживають багато випробувань, багато втрат, багато розлучень, багато болю. Хтось втратив батька, сина, близьку людину, хтось житло, квартиру, здоров'я, майбутнє, хтось мрії та сподівання. Люди намагаються витримати реалії сьогодення», - розповідає Ірина Підуст.
Тому головною задачею наразі є витримати все це, не зламатися. І в такі хвилини - турбота про себе стає головним критерієм для виживання. І щоб святкування не стало тягарем, потрібно самостійно вирішити для себе, чи потрібно це робити, чи ні.
На думку психологині, відмовлятися від святкувань, якщо є бажання, не варто. Радісні переживання дають нам змогу задовольнити емоційні потреби, стабілізувати психічний стан, розвантажити себе, послабити внутрішню напругу.
«Святкування як ритуал допомогає нам створити опору, відчути хоча б в цьому стабільність і незмінність життя», - підкреслює Ірина Підуст. Не варто забувати, що особливого піклування потребують діти. Їм обов'язково потрібно створювати приємні, позитивні моменти, оскільки це допомагає пережити стрес та травматичні події. «Діти повинні мати щасливе дитинство попри всі випробування», - акцентувала психологиня.
Натомість, святкуючи, не слід забувати про почуття оточуючих. Впродовж війни недоречно виносити святкування на широкий загал та транслювати їх у публічному просторі. «Поширення особистих радісних подій може болісно сприйматися на тлі щоденних трагедій. Тому тихе сімейне свято - ідеальний варіант для святкування», - вважає фахівчиня з психології.
Вона зазначила, що не треба соромити себе та інших, не докорікати собі за радощі. «Ми живемо в сьогоденні, багато стресуємо, присутність гормону стресу - кортизолу руйнує нервову систему, тому організму потрібно відновлення, перепочинок, перезавантаження, позитивні емоції для того, щоб відновитися і підготуватись до щоденних викликів», - відзначила спеціалістка.
Адже атмосфера свята здатна хоча б ненадовго повернути віру в диво та надію на краще. А щирі посмішки, почуття гумору та бадьорий дух нададуть змогу продуктивно працювати, наближаючи спільну перемогу. Це також один із можливих способів перепочити від болю та проживання горя.
Також ми запитали про те, як правильно вітати близьких та друзів, які зараз перебувають на фронті. Щодо цього питання Ірина Підуст зазначила, що військові особливо потребують зв'язку з рідними. Це допомагає їм витримувати нелюдські навантаження, вселяє віру та впевненість, дає сили на боротьбу.
«Як вітати? Простими словами та фразами, які говорять про піклування, повагу, увагу, подяку, насамперед. Вони забезпечують нам безпеку, життя, захищають від ворога, тому їм вкрай необхідно відчувати від нас підтримку та віру. Не стримуйте себе у побажаннях, обов'язково подякуйте за їхню силу, витримку та мужність», - підкреслює психологиня.
Оскільки згуртованість, взаємопідтримка та взаємодопомога робить із нас сильну, незламну націю, наближає нас до перемоги та здійснення бажань.
Отже, святкувати чи ні, штучно створювати собі новорічний настрій, якщо його немає, вибір залишається за кожною людиною особисто. Натомість, варто врахувати цінні поради психологині, щоб і себе не напружувати та своєю поведінкою не завдавати іншим людям неприємних емоцій.