Щодо строку зберігання об’єктом поштового зв’язку судової повістки: правова позиція Верховного Суду

Надіслав: slavkin1 , дата: чт, 06/22/2023 - 08:33
Ворон

15 червня цього року прес-центр П’ятого апеляційного адміністративного суду (м. Одеса) опублікував важливе інформаційне повідомлення під назвою «Щодо строку зберігання об’єктом поштового зв’язку судової повістки». Розповімо про це більш детально.

Спочатку про фабулу судової справи
Шевченко Вадим Олександрович (повне ім’я змінено – І. В.)звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради Харківської області.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.01.2022 адміністративний позов Шевченко Вадима Олександровича було повернуто позивачу.
Позивач, не погодившись із таким судовим рішенням, звернувся до Другого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою.
Як було встановлено судами, ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 15.07.2022 апеляційна скарга В.Шевченка була залишена без руху та скаржнику був наданий строк 10 днів з дати отримання копії ухвали суду для надання до суду апеляційної інстанції клопотання щодо поновлення строку на апеляційне оскарження судового рішення. Апеляційний суд дійшов висновку, що копія означеного судового рішення вважається вручена скаржнику 1 листопада 2022 року відповідно до пункту 4 частини 6 статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), оскільки до суду повернувся конверт, до якого додано довідку Укрпошти з відбитком поштового штемпелю «01.11.2022» та позначкою «адресат відсутній за вказаною адресою». Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку, що строк виконання судового рішення сплинув 11.11.2022, однак скаржником не надано доказів виконання ухвали суду в процесуальний строк, встановлений судом, у зв’язку з чим у відповідності до пункту 4 частини першої статті 299 КАС України у відкритті апеляційного провадження слід відмовити.
Не погодившись з рішенням апеляційного суду, Шевченко В. О. подав касаційну скаргу до Верховного Суду, в якій просив скасувати вказану ухвалу, а справу направити для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду касаційну скаргу задовольнив.
Ухвалу Другого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2022 скасував, а справу направив до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.

Вердикт Верховного Суду
У короткому викладі П’ятого апеляційного адміністративного суду вердикт вищої судової інстанції виглядає таким чином.
Верховний суд зазначив, що рекомендовані поштові відправлення, у тому числі рекомендовані листи з позначкою «Судова повістка», рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень, поштових переказів, адресовані фізичним особам, під час доставлення за зазначеною адресою або під час видачі у приміщенні об’єкта поштового зв’язку вручаються адресату, а у разі його відсутності – будь-кому з повнолітніх членів сім’ї, який проживає разом з ним.
У випадку неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об’єктом поштового зв’язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження, відправлення «EMS» – 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази – відповідно до укладених угод.
Після закінчення встановленого строку зберігання поштові відправлення, поштові перекази повертаються відправнику.
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду звернув увагу, що у пункті 116 Правил надання послуг поштового зв’язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, передбачено, що у разі невручення рекомендованого листа з позначкою «Судова повістка» з поважних причин, рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через 5 календарних днів з дня надходження листа до об’єкта поштового зв’язку місця призначення із зазначенням причини невручення.
Отже, у порівнянні зі строком зберігання об’єктом поштового зв’язку рекомендованого поштового відправлення, який складає один місяць, рекомендований лист з позначкою «Судова повістка» має менш тривалий строк зберігання та становить 5 календарних днів з дня надходження листа до об’єкта поштового зв’язку.

Довідково
Постанову КАС ВС № 520/25250/21 від 08.06.2023 рокув адміністративної справі №520/25250/21(повний текст) можна побачити тут:https://cutt.ly/XwrhNHA5

Ігор Ворон, юрист.