Відтепер вагітні час відпустки можуть обирати самостійно: Мінздрав роз’яснює

Надіслав: slavkin1 , дата: вт, 11/28/2023 - 07:12
Ворон

10 листопада цього року Міністерство охорони здоров’я України на своєму офіційному веб-сайті (https://moz.gov.ua) опублікувало статтю під заголовком: «Коли саме йти у декретну відпустку? Відтепер вагітні час відпустки можуть обирати самостійно». Розповімо про це більш детально. 

Майбутні мамичас відпустки зможуть обирати самостійно

Відтепер вагітні жінки за власним бажанням можуть розпочати декретну відпустку пізніше 30-го тижня вагітності. Для цього достатньо подати заяву лікареві, який веде вагітність.
Нещодавно Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами»від 13 липня 2023 року № 3238,згідно з яким вагітна жінка має право розпочати декретну відпустку пізніше. Нині він реалізовуватиметься на практиці відповідно до виданого наказу МОЗ «Про затвердження Змін до Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я» від 18 жовтня 2023 р. № 1810, який пройшов державну реєстрацію та набрав чинності. 

Як було раніше? 

Якщо жінка спостерігалася в лікаря під час вагітності, лікар з початком 30-го тижня вагітності формував пацієнтці медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) за категорією «Вагітність та пологи», і з цієї дати жінка мала йти у декретну відпустку.
На підставі цього медичного висновку формувався електронний лікарняний, який автоматично потрапляв до роботодавця.
Якщо ж жінка бажала продовжити працювати, вона могла це зробити, але при цьому кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами зменшувалася пропорційно до кількості днів, що вона продовжувала працювати. 
Крім того, зменшувався і розмір допомоги з вагітністю та пологами, оскільки він обумовлений фактичною тривалістю відпустки.

Як буде зараз?

Вагітна жінка за власним бажанням зможе після 30-го тижня вагітності визначити дату початку відпустки в зв’язку з вагітністю та пологами. Якщо вона хоче розпочати відпустку з 30-го тижня вагітності, їй нічого додатково робити не потрібно – за замовчуванням медичний висновок тимчасової непрацездатності буде сформовано з 30-го тижня вагітності.Але якщо жінка хоче продовжувати працювати і після 30-го тижня – вона під час першого візиту до лікаря після початку 30-го тижня вагітності подає заяву лікареві, який веде її вагітність, та зазначає в ній дату, з якої має бути сформований МВТН.
Якщо в неї пологи стануться до зазначеної в заяві дати, МВТН буде сформований з дати пологів. Такий процес не впливатиме на загальну тривалість МВТН і відпустки відповідно. Що, своєю чергою, не призводитиме до зменшення розміру допомоги з вагітності та пологів.
Нагадуємо, що стандартний строк МВТН складає 126 календарних днів, але для жінок, в яких народилося кілька дітей або були ускладнені чи передчасні пологи, цей строк продовжується ще на 14 днів.
Жінка може продовжити працювати, а початок допологової відпустки перенести на більш зручний для неї період. Саме тоді і буде сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність і, відповідно,нараховуватимуться соціальні виплати.
Тепер частину допологової відпустки жінка зможе перенести на післяпологовий період.

Ігор Ворон, юрист.