4 вересня цього року Баштанський районний суд Миколаївської області на своєму веб-сайті (https://bsh.mk.court.gov.ua) надав роз’яснення щодо того, яким чином зараз в умовах дії воєнного стану судом встановлюються факти, що мають юридичне значення. Про це зараз розповімо більш детально.
Яка юридична мета встановлення юридичних фактів
Будь-які правовідносини, їх виникнення, зміна та припинення залежить від наявності юридичних фактів. Ці факти мали підтвердити необхідні документи. Документи можуть бути втрачені, бути у непридатному стані, знищені тощо. Для цього і існує судова процедура встановлення юридичних фактів, коли іншим шляхом відновити документи неможливо.
Перш за все необхідно розібратися в існуючому переліку фактів, які встановлюються в судовому порядку. Тому що не використовується встановлення юридичних фактів, наприклад, якщо потрібно дізнатися, чи належить встановленій особі паспорт, посвідчення, військовий квиток та будь-який інший документ, виданий органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Які справи розглядаються для встановлення фактів, що мають юридичне значення
В судовому порядку розглядаються справи для встановлення юридичних фактів, якщо:
- немає можливості відновити загублений або знищений документ заявника;
- юридичні факти можуть породжувати наслідки і від них залежить подальша доля юридичних відносин, а саме їх виникнення, зміна та припинення;
- встановлення факту не впливає на подальше вирішення правових спорів;
- немає по законодавству іншого порядку вирішення цієї юридичної проблеми.
У практичному житті не завжди суперечка про факт не є спором про право. Припустимо, якщо особі видали довідку, що людина не знаходилася на утриманні у померлого, то це не означає, що так воно і було. Для цього потрібно встановити необхідні факти, перевірити всі матеріали та допитати свідків. Цю справу у суді розглянуть, зокрема, за статтею 212 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які може розглядати суд
Суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а саме:
- про наявність родинних стосунків;
- про факти утримання;
- про все, що пов’язано зі шлюбом (реєстрація, усиновлення, розірвання тощо);
- про проживання без шлюбу (однієї родиною);
- чи належать документи особі, коли немає збігу запису в таких документах як паспорт або свідоцтво про народження з реальним ім’ям або прізвищем або по-батькові або датою народження;
- щодо дієздатності особи, тобто наявності каліцтв, які впливають на виплату допомоги та пенсій;
- якщо неможливо зафіксувати час та місце народження особи органами реєстрації актів громадянського стану народження та неможливо зафіксувати час та місце смерті особи органами реєстрації актів громадянського стану смерті;
- якщо особа зникла безвісти і були на це відповідні обставини, нещасний випадок, природні катаклізми чи техногенний характер.
Якщо є спір про право та інші процесуальні нюанси
Якщо у заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення, буде вбачатися або у подальшому виявлено спір про право, то суддя відмовить у відкритті провадження у справі та заяву залишить без розгляду.
У суді радять в заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення, вказати, зокрема, яка ваша мета звернення саме до суду, причини, з яких вам не вдалося отримати або відновити документи, а також вказати усі ваші докази, які можуть підтвердити цей факт. Також буде правильно надати суду довідку про те, що ви не можете самостійно відновити документ. Якщо «забути» про все це зазначити у заяві, тоді ви повинні бути готові до того, що суддя відповідно до статті 121 ЦПК України залишить вашу заяву без руху та вам буде повідомлено ухвалою суду про необхідність усунення недоліків та термін для цього. Якщо ви проігноруєте цей строк і не усунете недоліки, тоді ваша заява буде вважатися не поданою і повернуто з усіма поданими матеріалами. Суддя зобов’язаний винести мотивовану ухвалу.
І декілька слів про процедуру розгляду справи
Для того, щоб вчасно і правильно була розглянута ваша справа про встановлення фактів, що мають юридичне значення, після відкриття справи, суддя проводить підготовчі дії, які передбачає процесуальне законодавство, а саме: хто може бути викликаний у судове засідання (це мають бути зацікавлені особи у вирішенні цієї справи), за необхідності запропонувати всім, хто бере участь у цій справі, подати більше доказів, а також заперечень для підтвердження своїх вимог. Суддя також зобов’язаний перевірити підвідомчість заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення, даному суду.
Ігор Ворон, юрист.