Денис Квашнін, начальник сектору протидії шахрайству відділу кримінальної поліції Кам’янського РУП: «Робота опера зовсім не романтична – вона буденна, важка, небезпечна, але потрібна»

Надіслав: Александр Бугаев , дата: чт, 04/18/2024 - 07:36
Квашнин

15 квітня в Україні відзначали  День працівників кримінального розшуку. Цей день присвячений професіоналам, які розшукують і затримують небезпечних злочинців: вбивць, грабіжників, квартирних крадіїв, викрадачів транспорту, шахраїв та інших. Напередодні свята кореспондент «Любимого міста» поспілкувався з Денисом Квашніним, начальником сектору протидії шахрайству відділу кримінальної поліції Кам’янського РУП. Досвідчений опер розповів про свою роботу, про ситуацію в місті і про те,  як працює поліція сьогодні, в умовах війни, згадав злочини, які йому найбільше запам’яталися, і найбільш резонансні. І, звичайно ж, привітав зі святом своїх колег.

Коротка довідка

Денис Квашнін в органах внутрішніх справ – з 2001 року. І всі ці роки він працював у Кам’янському (Дніпродзержинську). Понад 20 років пропрацював у Баглійському РОВД (сьогодні – Південний). Починав оперуповноваженим, у 2013  – начальник сектору карного розшуку, в 2021 вже заступник начальника відділення поліції. З 2023 року працює начальником сектору протидії шахрайству у Кам’янському районному управлінні поліції.

Південний район міста – не менш складний, ніж Заводський

За словами Дениса Квашніна, Південний (Баглійський) район міста, в якому він провів більшу половину своєї міліцейсько-поліцейської кар’єри, не менш складний, ніж Заводський. Хоча тут живе менше людей, ніж в інших районах міста, та й розважальних закладів, начебто, поменше. Але його головна складність – у розмірах. Район дуже розкиданий по великій території – від Карнаухівки до Колеусівської, від Соцміста до залізничного вокзалу і проспекту Аношкіна.

Найбільш поширеними злочинами були грабежі, крадіжки, у тому числі й квартирні. Траплялися і особливо тяжкі злочини – вбивства, тяжкі тілесні ушкодження, зґвалтування.

Посиденьки закінчилися вбивством

Наш співрозмовник згадує одне з перших вбивств на початку своєї служби. Сталося воно на Соцмісті, на початку 2000-х.  В одній із квартир вбили чоловіка, молотком. З’ясувалося, що потерпілий був любителем випити, у той день в нього у квартирі було застілля, під час якого його і вбили. Звичайне побутове вбивство.

Вбивцю шукали дві групи. Одна – у Вільногірську, а Д.Квашнін зі своєю групою – у Жовтих Водах. Там вбивцю і знайшли. Він до однієї бабусі, яка вже не вставала, влаштувався доглядати. В тої бабусі його і затримали.

Або вбивство кримінального авторитета, який жив на Соцмісті на початку 2000-х. Раптом чоловік зник. Через місяць його тіло знайшли у  Верхньодніпровському районі, у воді. Вбивцю затримали, ним виявився знайомий потерпілого, теж злодій. Під час розбірок він його застрелив і у воду скинув.

Зґвалтування двох дівчаток

Про цей злочин, 18 квітня 2020 року, Денис Квашнін згадує, як про один з найбільш цинічних і зухвалих. В той день двоє дівчат, 11 та 12 років, пішли гуляти за місто. Там, близько 16.30, на своє лихо, зустріли невідомого їм чоловіка. Погрожуючи дівчатам ножем, він завів їх у балку, зв’язав мотузкою і зґвалтував. Потім пограбував і втік.

– На пошуки злочинця були задіяні поліцейські всіх районів міста, Національна гвардія України, кінолог із собакою та співробітник підрозділу аеропідтримки. На жаль, дівчата погано його запам’ятали. Все ж вдалося скласти фоторобот, проте за ним важко було знайти злочинця – як кажуть, кожен другий зустрічний був на нього схожий. – Звідки нам тільки не дзвонили, навіть з Польщі,  –  згадує Д.Квашнін. Вирахувати ґвалтівника вдалося по ДНК на мотузці, якою він зв’язав дівчат. Ним виявився 41-річний неодноразово судимий за аналогічні злочини місцевий житель.

Зображення
9

Нетипові злодії

– Десь в кінці 2010-х у районі за тиждень 5 крадіжок автомобілів скоїли, – розповідає Д.Квашнін. – Причому, крали лише «Жигулі». Просто з вулиць уганяли. Десь тиждень ми цього крадія шукали. Нарешті вдалося знайти одну машину у дворах. Влаштували там засідку, і коли крадій прийшов, ми його затримали. Злочинцем виявився …неповнолітній хлопець. На щастя для постраждалих, він не встиг їх машини ні розібрати, ні продати, лише по дворам їх порозставляв. Там ми їх усі і знайшли.

У 2012 році, згадує Д.Квашнін, сталася ціла серія крадіжок з квартир на Соцмісті.  Десь біля 20(!). Причому, обкрадали квартири, які знаходилися недалеко від Баглійського РОВД. Злодії нам неначе виклик кидали. Місяці три ми їх знайти не могли, бо ніяких зачіпок не було. Крадії ніде не світилися. Крадені речі в ломбард не здавали. На ринках не продавали. Все ж нам вдалося встановити квартиру, яку вони мали обікрасти, там їх і затримали. Крадіями виявилися двоє чоловіків, раніше не судимих. Один навіть був зразковим сім’янином. А крадені речі вони продавали своїм знайомим. Ми тоді постраждалим багато краденого повернули. Люди дуже нам дякували.

Перші місяці війни злочинів практично не було

– Коли почалася війна, 2 місяці у місті практично не було злочинів, – розповідає Д.Квашнін. – Ми в основному лише патрулюванням вулиць займалися. Сьогодні злочинність, на жаль, повернулася на довоєнний рівень. Крадіжки, грабежі і вбивства трапляються.

Одне з останніх вбивств сталося 4 квітня, близько 17:00 в одній із квартир на вул. Сержанта Коновалова (колишня Глаголєва). Посварилися двоє чоловіків, один вдарив другого ножем у груди. Той помер. Вбивцю затримали. Хочу заспокоїти містян – на сьогоднішній день, дякуючи поліції, обстановка в місті контрольована. Всі тяжкі злочини розкриті.

Активізувалися шахраї

– У минулому році мене призначили начальником сектору з протидії шахрайствам, – розповідає Д.Квашнін.  – Шахраїв важко ловити, бо це – люди хитрі та винахідливі. Чого тільки не вигадують. Особливо багато випадків при продажі та купівлі товарів через ОLX.

У 2022 році поліція викрила чотирьох аферистів, які видавали себе за благодійників та ошукали українців на понад мільйон гривень. Як згадує Д.Квашнін,  шахраї знаходили в інтернеті оголошення про збір коштів на допомогу ЗСУ та лікування військових. Видаючи себе за представників міжнародних волонтерських організацій або платіжних установ, вони з фейкових сторінок у соцмережах пропонували «допомогу». Для переказу коштів, як правило з Польщі у злотих, пропонували потерпілим зробити певні дії нібито для конвертації коштів. Насправді ж аферисти виманювали персональні та банківські дані, за допомогою яких входили в інтернет-банкінг жертв і виводили гроші на підконтрольні банківські рахунки. Слідчі встановили, що обвинувачені заволоділи коштами майже 100 жителів із різних регіонів України. Загальна сума завданих збитків становить 1,3 мільйони гривень.

Шахраями виявилися троє чоловіків і жінка, всі – жителі Верхньодніпровська. Всім загрожує до 8 років позбавлення волі.

Зображення
3

Хто вони – люди кримінального розшуку?

На думку Д.Квашніна, це люди, які живуть роботою, які роботу ставлять на перше місце. Це інколи шкодить сім’ї, особистим інтересам, можливості реалізувати себе в якійсь іншій сфері… Але інакше вони не можуть.

– Робота – частина мого життя, – каже Денис Квашнін. Вона зовсім не романтична, як комусь здається, а буденна, важка, небезпечна, але дуже потрібна. Що мені особливо в ній подобається – це  коли розумієш, що твоя робота приносить користь людям.

Побажання колегам

За словами Дениса Квашніна, своє професійне свято оперативники сьогодні відзначають на роботі. Точніше, за роботою.

– З нагоди професійного свята хочеться побажати своїм колегам, перш за все – перемоги у війні, – каже Д.Квашнін. – А ще здоров’я, «оперської» удачі.  Приносити людям користь та розвивати себе як професіонала. Завжди діяти так, як підказує серце і совість. І, звичайно ж, сімейного благополуччя і щастя.

Автор: Олександр Бугаєв