Національний банк пом’якшує деякі валютні обмеження

Надіслав: ilona , дата: вт, 02/13/2024 - 07:56
пр

6 лютого цього року на офіційному веб-ресурсі Національного банку України (https://bank.gov.ua) з’явилося цікаве повідомлення щодо рішення головного фінансового регулятора країни про деякі заходи ослаблення валютного режиму. Розповімо про це більш детально.

Валютний обіг приведено у відповідність до чинного законодавства

Національний банк актуалізував низку валютних обмежень з метою, зокрема, приведення їх у відповідність до чинного законодавства.

По-перше, з 1 грудня 2023 року запроваджено новий порядок ввезення гуманітарної допомоги постановою Кабінету міністрів (КМУ) від 5 вересня 2023 № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» (зі змінами).

У зв’язку з цим Національний банк уточнив підстави для коректного завершення банками валютного нагляду за дотриманням резидентами встановлених НБУ граничних строків розрахунків за операціями з імпорту продукції, що ввозиться в Україну як гуманітарна допомога з 1 грудня 2023 року.

По-друге, з 24 грудня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення державного регулювання ринків фінансових послуг» від 22 листопада 2023 року № 3498 ІХ (далі – Закон № 3498). Ним, зокрема, внесені зміни до Закону України «Про банки і банківську діяльність».

З метою приведення нормативно-правових актів Національного банку у відповідність до Закону № 3498 Національний банк надав тимчасову (до 31 грудня 2024 року) можливість безготівкового продажу (обміну) коштів клієнтів банків у російських/білоруських рублях, якщо зазначена операція здійснюється відповідно до вимог пункту 18 розділу VII Закону України «Про банки і банківську діяльність».

Умови для здійснення таких операцій

Умови для здійснення таких операцій такі:

- якщо банками-нерезидентами (крім банків-резидентів російської федерації та республіки білорусь та банків, до яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи відповідно до Закону України «Про санкції»), в яких відкрито кореспондентські рахунки банків-резидентів у російських/білоруських рублях, в односторонньому порядку ухвалене рішення про конвертацію (обмін) російських/білоруських рублів на іншу валюту;

- продаж (обмін) російських/білоруських рублів може бути здійснений за заявою клієнта банку один раз щодо кожного з видів валюти – російських рублів та білоруських рублів.

Ці та інші технічні зміни внесені постановою Правління Національного банку України від 5 лютого 2024 року № 17 Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18», що набрало чинності з 7 лютого 2024 року.

Ігор Ворон, юрист