Уряд змінив принцип визначення складу сім’ї внутрішньо переміщених осіб (ВПО), врегулювавши ситуацію, коли чоловік і дружина не проживають разом як сім'я або хтось із них залишився та тимчасово окупованій території. Це дозволить деяким переселенцям отримати допомогу на проживання та продовжити виплати.
Про це повідомили фахівці Юридичного порадника ВПО. Вони зазначили, що відповідні зміни були ухвалені з постановою Кабміну від 30.08.2024 р. №989 і можуть позитивно вплинути на правозастосування.
Сили зміни набули 1 вересня. Починаючи з цієї дати зі складу сім’ї ВПО були виключені особи, які:
не проживають разом із отримувачами та не пов’язані з ними спільним побутом, що підтверджено документально;
сплачують аліменти;
зникли безвісти;
перебувають у полоні;
перебувають за кордоном;
депортовані за межі України;
перебувають на тимчасово окупованих територіях з переліку, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Крім того, до складу сім’ї ВПО не включаються особи, призвані на військову службу відповідно до Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Також для надання допомоги не враховуватимуть тих, хто бере безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у складі ЗСУ, інших військових формувань, утворених відповідно до закону. Експерти назвали цю зміну позитивною, оскільки вона знімає проблемне питання підтвердження доходу військовослужбовця.
Також змінився принцип розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім’ї ВПО. Тепер до нього включатимуть доходи дружини та чоловіка (батька та матері), незалежно від місця їхнього фактичного проживання на території України. Втім не буде враховуватися дохід осіб, які
сплачують аліменти;
зникли безвісти;
перебувають у полоні;
перебувають за кордоном;
депортовані за межі України;
перебувають на тимчасово окупованих територіях.