В Україні скасують 50 копійок

Надіслав: Александр Бугаев , дата: чт, 04/03/2025 - 09:40
коп

Національний банк України (НБУ) має намір викарбувати наступний тираж 50 копійок під назвою "шаги". Однак для цього народні депутати мають підтримати ідею перейменування української розмінної монети.

Про це повідомив голова НБУ Андрій Пишний. Він зазначив:

Парламент вже отримав пропозиції про зміну копійок за кроки.
Підтримка цієї ідеї серед нардепів є.

"Ми за крок до того моменту, коли цю ідею, час якої настав, нарешті не можна буде зупинити. ... 50 копійок ми повинні будемо ще певний час докарбовувати. Їх в обігу приблизно на рівні півтора мільярди. І ми хочемо, щоб наступний тираж, який ми повинні будемо докарбувати, вже був викарбуваний не копійками, а шагами", – йдеться в повідомленні.

При цьому він наголосив: дизайн 50 шагів наразі не готовий. Проте його почнуть розробляти відразу після рішення Верховної Ради про перейменування монет.

"Тільки-но парламент ухвалить рішення, ми одразу розпочнемо процес підготовки відповідного дизайну. Вже сьогодні творча спільнота так відгукнулася на нашу ініціативу, ми вже маємо кілька ескізів. Ми підійдемо до цього дуже відповідально і зробимо просто фантастичні 50 шагів", – розповів голова НБУ.

Чому копійки хочуть перейменувати

Раніше у Нацбанку пояснили, що ініціюють перейменування монет для відновлення історичної справедливості. А також:

сприяння дерусифікації;
відродження національних традицій у грошовому обігу України

"Дослідивши історію грошового обігу України, ми дійшли беззаперечного висновку, що така назва для розмінної монети як "копійка" фактично є символом московської окупації. Сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами. Саме час відновити справедливість і для грошової системи, очистити монетарний суверенітет від щонайменшої спорідненості з будь-чим московським. Ми маємо своє, питомо українське, слово для визначення дрібних монет – це слово "шаг", – повідомили там.

При цьому підкреслюється: назва "шаг" – давнього українського походження. Вона уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI – XVII ст.).

Крім того, розповіли в НБУ, в часи Української революції 1917–1921 років у реальний грошовий обіг були введені грошові знаки з назвою "шаг". Що було закріплено на законодавчому рівні.

Скільки копійок буде в 1 шазі

Водночас, в регуляторі зазначили: співвідношення між "копійкою" та "шагом" дорівнюватиме 1:1. Тобто, переоцінки монет не відбудеться.
При цьому підкреслюється: в майбутньому Національний банк має намір розробити дизайн та визначати порядок введення в обіг "шагів". А також порядок і строки вилучення з обігу "копійок".

Обмін копійок на шаги не проводитимуть

Разом з тим, в Нацбанку зазначили, що не планують спеціально, через зміну назви, вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги. Відповідно:

монети "копійка" та "шаг" перебуватимуть в обігу паралельно;
"громадянам не потрібно буде вживати додаткових заходів для обміну копійок на шаги".

"Це дасть можливість уникнути додаткових витрат, пов’язаних з утилізацією копійок та виготовленням шагів для їх заміни. Поступове введення в обіг монет, номінованих у шагах, у межах планового випуску не вплине на інфляцію, оскільки не передбачається збільшення обсягів готівкових грошей в економіці", – розповіли в Нацбанку.