19 листопада - цей день в історії

Надіслав: ilona , дата: вт, 11/19/2024 - 07:23
календар, історія

19 листопада в Україні відзначають День працівників гідрометеорологічної служби, День працівників скляної промисловості.

Ще сьогодні Всесвітній день громадянина, Міжнародний день цільного зерна, Міжнародний чоловічий день, День жіночого підприємництва, Всесвітній день туалету.

Православна церква вшановує пам'ять святого пророка Авдія; святого мученика Варлаама.

День працівників гідрометеорологічної служби

Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента від 11.03.2003 р. № 208/2003 року.

Метеорологічну службу заснували в 1921 році, в 1929 році її об'єднали з гідрологічною службою. Стала Гідрометеорологічним комітетом, який 1940 року було перейменовано в Управління гідрометеорологічної служби СРСР.

У 1990-х роках уже в незалежній Україні головною метеорологічною організацією став Український гідрометеорологічний центр. А сама Україна є членом Всесвітньої метеорологічної організації - спеціалізованої міжурядової установи ООН у сфері метеорології.

День скловиробника

Відзначається щорічно відповідно до Указу Президента України від 09.12.2003 р. № 1417/2003.

Скляна галузь промисловості виробляє будівельно-технічне (віконне скло, скляні блоки та труби), тарне (пляшки, консервну та парфумерну скляну тару тощо), хімічно-лабораторне та приладобудівельне, господарсько-побутове (посуд, дзеркала тощо), електротехнічне та вакуумне, медичне, оптичне та інші види скла, скловолокно, художні вироби зі скла та кришталю.

До середини XIX ст. скло виробляли на невеликих гутах; тепер скло відіграє дедалі більше значення в будівництві та в інших галузях промисловості, і тому збільшується його виробництво й асортимент виробів.

Склоробство є однією з найдавніших технологій у матеріальній культурі, але загалом це порівняно молода галузь промисловості. Основна сировина при отриманні найбільш уживаних видів скла - кремнезем. Варіння скла нині проводиться за кількома методами, але спільними для них є досить суворі технологічні параметри, основними з яких є умови високої чистоти виробництва і керований високотемпературний режим, що вимагає наявності відповідного обладнання та інструментарію.

Це свято покликане звернути увагу на вагомий внесок працівників галузі в розвиток економіки України. Воно дає змогу висловити вдячність фахівцям, які забезпечують країну якісними скляними виробами.

Міжнародний чоловічий день

Щорічно 19 листопада у світі відзначають Міжнародний чоловічий день, з метою наголосити на позитивній ролі чоловіків у родині та суспільстві.

Вперше його відсвяткували 1999 року жителі Республіки Тринідад і Тобаго - острівної держави в південній частині Карибського моря, що складається з двох великих островів. Згодом це свято знайшло підтримку в інших країнах Карибського басейну, Австралії, Північної Америки, Азії, Європи та Організації Об'єднаних Націй. На сьогодні його відзначають у понад 60 країнах світу.

Ініціатором дати Міжнародного чоловічого дня став доктор Джероме Тілуксінгх з університету Вест-Індії. Він запропонував 19 листопада - день народження власного батька, який, за його словами, був чудовим прикладом для наслідування.

Мета Дня - привернення уваги до гендерної дискримінації чоловіків при визначенні важливості їхньої ролі в сім'ї та вихованні дітей.

День жіночого підприємництва

Вперше він пройшов 2014 року в Нью-Йорку (США), а потім був підтриманий ООН і в наступні роки здобув популярність і в інших країнах світу.

Головна мета свята - привернення уваги до становища жінок у бізнесі, підтримка та розширення прав жінок-підприємниць і популяризація жіночого підприємництва.

Всесвітній день громадянина

Всесвітній день громадянина присвячений концепції глобального громадянства - вірі в те, що ідентичність людини виходить за межі географії або політичних кордонів і що обов'язки і права є похідними від приналежності до ширшого класу - людства в цілому.

Міжнародний день цільного зерна

Міжнародний день цільного зерна, який відзначається щорічно 19 листопада, - це глобальна подія, присвячена популяризації переваг цільного зерна як для особистого здоров'я, так і для здоров'я планети.

Ще цього дня:

1916 - Імператор Австро-Угорщини Франц Йосиф I надав автономію Східній Галичині;

1919 - Сенат США проголосував проти ратифікації Версальського мирного договору, внаслідок чого США змушені були вийти з Ліги Націй;

1921 - Створено Укрмет - центральну метеорологічну службу України. День працівників гідрометеорологічної служби України;

1943 - Розпочалася операція зі звільнення островів Гілберта і Маршаллових островів від японських військ;

1946 - Резолюція Генеральної Асамблеї ООН проти релігійного та расового переслідування;

1949 - Коронований князь Монако Реньє III;.

1965 - Ухвалення Генеральною Асамблеєю ООН резолюції про нерозповсюдження ядерної зброї;

1969 - Бразильський футболіст Пеле забив свій 1000-й гол на 909-му матчі;

1989 - З цвинтаря концтабору біля с. Кучине Пермської області Російської Федерації на Байковому цвинтарі Києва перепоховані тлінні останки членів Української Гельсінкської групи: Василя Стуса, Юрія Литвина, Олекси Тихого;

1997 - Розпочалася експедиція міжнародного екіпажу на борту американського космічного човника багаторазового використання "Колумбія", у якій разом із космонавтами зі США та Японії брав участь перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк.

2004 - У "Будинку з химерами" архітектора Владислава Городецького, на вулиці Банковій у Києві, урочисто відкрили музейно-культурний центр "Шедеври мистецтва України".

2005 - Сенат США підтримав законопроєкт про скасування торговельних обмежень щодо України, відомих як поправка Джексона - Веника;

2012 - В Україні набув чинності новий Кримінально-процесуальний кодекс.

Цього дня народилися:

35 років від дня (1989) перепоховання у м. Києві, на Байковому цвинтарі,  українських письменників і політв’язнів радянського режиму – Василя Стуса, Юрія Литвина, Олекси Тихого;

160 років від дня народження Михайла Васильовича Зобківа (1864–1928), українського правознавця, публіциста, журналіста;

90 років від дня народження Альберта Григоровича Балабіна (1934–2004), українського художника декоративного скла.

Джерело: Інтерфакс