5 лютого – цей день в історії

Надіслав: Александр Бугаев , дата: ср, 02/05/2025 - 08:06
день

5 лютого - середа. 1078-й день війни в Україні. Сьогодні - День Державної спеціальної служби транспорту. Віряни вшановують пам'ять святої мучениці Агафії. До Нового року залишилося 329 днів.

Пам’ятні дати 5 лютого

1585 рік — у Львові засновують Успенське ставропігійське братство;
1818 рік — після смерті Карла XIII королем Швеції та Норвегії стає Карл XIV Юган, відомий раніше як маршал Франції Жан Батіст Бернадот;
1861 рік — у Філадельфії (США) Коулмен Селлерс отримує патент на кінематоскоп;
1904 рік — війська США покидають Кубу після шести років окупації;
1917 рік — схвалена чинна конституція Мексики, яка першою в світі закріпила соціальні права;
1919 рік — перша в Європі регулярна пасажирська авіалінія компанії Deutsche Luft-Reederei GmbH зв'язує в Німеччині Берлін і Веймар;
1924 рік — радіо ВВС починає передавати з Гринвіцької обсерваторії сигнали точного часу;
1928 рік — німецький хімік Адольф Віндаус уперше синтезував вітамін D, брак якого спричиняє рахіт;
1935 рік — у Нью-Йорку організатори професійного боксу ухвалюють рішення, що двобої за чемпіонське звання не можуть тривати більше 15 раундів;
1952 рік — Нью-Йорк стає першим містом світу, де почали використовувати триколірні світлофори;
1977 рік — заарештовані лідери Української Гельсінської групи Микола Руденко й Олекса Тихий;
1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Норвегією;
1998 рік — у Сімферополі вибухом смертельно ранять заступника очільника Ради міністрів Криму Олександр Сафонцев;
1999 рік— Майк Тайсон, колишній чемпіон світу з боксу серед професіоналів, одержав рік тюрми за побиття двох людей, машина котрих зіткнулася з автомобілем Тайсона, проте боксер відсидів лише 3,5 місяця;
2009 рік — отримавши викуп 3 млн. 200 тис. доларів, сомалійські пірати відпустили судно "Фаїна", у складі екіпажу якого було 17 українців.

Який сьогодні день в Україні і світі 

5 лютого в Україні святкують День Державної спеціальної служби транспорту. Згідно з указом президента України №14/2025, в країні запроваджено нове професійне свято — День Державної спеціальної служби транспорту, яке щороку святкуватимуть 5 лютого. Це рішення покликане підкреслити значущість служби у забезпеченні роботи транспортної інфраструктури, особливо в умовах воєнного стану.

Державна спеціальна служба транспорту (ДССТ) — це військове формування, що від 2017 року перебуває у підпорядкуванні Міністерства оборони України. Її основна місія — забезпечення безпеки на об’єктах транспортної інфраструктури. Фахівці ДССТ виконують широкий спектр завдань: займаються розмінуванням територій, зводять фортифікаційні споруди, відновлюють залізничні колії та мости, пошкоджені внаслідок бойових дій. Їхня робота відіграє ключову роль у зміцненні обороноздатності країни та налагодженні військової логістики.

Раніше працівники ДССТ не мали окремого професійного свята й святкували День залізничника 4 листопада. Однак, оскільки сфера їхньої діяльності значно ширша за залізничний транспорт, було ухвалене рішення про запровадження спеціального дня, присвяченого їхній важливій роботі.

Також 5 лютого Всесвітній день читання вголос. Припадає на першу середу лютого. Цей день присвячений популяризації читання, розвитку грамотності та заохоченню людей будь-якого віку читати книжки вголос. Ідея свята в тому, що читання — це не лише корисна навичка, а й спосіб об’єднання людей та передачі історій і знань. Його започаткувала 2010 року організація LitWorld, яка займається підтримкою грамотності у всьому світі. Мета — зробити книги та читання доступними для кожного, незалежно від соціального статусу чи місця проживання.

Народні прикмети і традиції на 5 лютого

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: 

дивилися, який сьогодні день: немає опадів, суха погода — до неврожайного літа;
морозно — чекайте на швидкий прихід весни;
сонячний і теплий день — буде чимало дощів навесні;
снігу немає — до посушливого літа.

Цього дня селяни обов'язково молилися, щоб худоба була цілий рік здоровою. Також рідні тих, кого кинули до в'язниці, моляться про порятунок їхньої душі.
 

Теґи