Церковне свято 5 липня: що категорично не можна робити

Надіслав: Margarita , дата: пт, 07/05/2024 - 06:23
свято

Сьогодні, 5 липня, свято - православні українці вшановують пам’ять святого мученика Доротея, єпископа Тирського та пам’ять святого мученика Косми, пресвітера Вірменського за новим церковним календарем.

РБК-Україна (проект Styler) розповідає про головні заборони дня, народні прикмети і традиції, хто святкує день ангела.

Яке сьогодні свято у церковному календарі

Доротей народився у III столітті в місті Тир (сучасний Ліван) і здобув ґрунтовну освіту, присвятивши своє життя служінню Богові. Він мав глибокі знання не лише в теології, але й у світських науках.

Ставши єпископом Тирським на початку IV століття, Доротей активно проповідував християнство і зміцнював віру своїх парафіян, попри небезпеку під час правління римського імператора Диоклетіана, відомого своїми жорстокими гоніннями на християн.

Щоб уникнути переслідувань, Доротей був змушений залишити свій престол і ховатися, але пізніше повернувся. У 303 році його вперше заарештували і піддали тортурам за відмову зректися віри.

В період спокою за часів правлінням імператора Костянтина Великого Доротей продовжив служіння, навертаючи багатьох до християнства. Проте у 311 році, за імператора Максиміна Дайя, переслідування відновилися, і Доротей знову був заарештований. Після жорстоких катувань його стратили.

Доротей залишив значний духовний спадок. Він відомий як один із перших християнських письменників, автор "Синопсиса" - зведення життів святих і подій церковної історії. Цей твір став важливим джерелом для пізніших церковних істориків і відіграв значну роль у розвитку християнської теології.

День пам'яті святого мученика Косми, пресвітера Вірменського

Косма, відомий також під ім’ям Костянтин, народився в Етолії. Став видатним проповідником християнства у XVIII столітті, навчав і надихав тисячі людей своєю мудрістю та благочестям.

Подібно до апостолів, Святий Косма використовував молитву та християнську віру як головний інструмент зцілення. Він безплатно лікував усіх, не роблячи різниці між багатими і бідними. Його милосердя приносило зцілення не лише тілу, а й душам хворих.

Його слова були наповнені благодаттю Святого Духа та приносили величезну духовну користь, адже Косма проповідував Святе Євангеліє в різних місцях, включаючи Албанію, де християнська віра майже занепала.

Закінчив своє апостольське служіння мученицькою смертю у 1779 році. Тіло було кинуто в річку, а через кілька днів віряни знайшли його та поховали в Ардевузькому монастирі.

Що не можна робити сьогодні, 5 липня

Згідно з віруваннями і народним традиціям українців, сьогодні бажано не робити таке:

  • Виходити на вулицю після заходу сонця
  • Довго спати - можна проспати удачу та щастя
  • Робити великі покупки та витрачати гроші
  • Знайомитися з новими людьми
  • Працювати на городі та вдома.

З давніх часів наші пращури вірили, що з цього дня починається час коротких ночей. Було заведено ходити до лісу в пошуках сон-трави, адже вона вважалася оберегом, і робити з неї амулети для захисту від нещастя та нечистих сил.

Народні прикмети і традиції цього дня

  • З ранку стелиться туман - до багатого врожаю грибів
  • Багато роси вранці - вдень піде дощ
  • Ясний сонячний день - буде великий врожай
  • Вітер зі сходу передбачає дощове літо
  • Бджоли лишаються біля вуликів - насувається злива.

За народними повір’ями, сни проти 5 червня мають велике значення. Якщо сон виявився приємним, це означає, що ви на правильному шляху в житті.

Однак неприємний сон може слугувати попередженням, що потрібно звернути увагу на певні аспекти свого життя і, можливо, змінити щось до кращого.

У кого день ангела сьогодні

Сьогодні іменини святкують: Василь, Сергій, Степан, Афанасій, Ганна, Варвара, Єлизавета.