Мешканці багатоквартирних будинків не обирають собі сусідів. Для благополучного та мирного життя доводиться шукати точки дотику з тими, які вже є. Натомість, і проблеми від сусідства з деякими людьми можуть бути різними. Наприклад, зайвий шум, який заважає та не дає можливості спокійно знаходитися у себе вдома.
Так, наприклад, мешканці одного з багатоквартирних будинків Кам’янського стикнулися з проблемою, що сусідські собаки постійно гавкають у відсутність господарів. А ще враховуючи низький рівень шумоізоляції у панельних будинках, то здається, що це джерело шуму знаходиться безпосередньо у квартирі тих, кого дратує цей галас.
Цей постійний гавкіт почав сильно напружувати інших сусідів. Як виявилося, спокійно та конструктивно владнати ситуацію тим, кого цей гавкіт напружує, не вдається. Тому люди цікавляться, чи мають вони якісь законні підстави, щоб убезпечити себе від шуму, який спричиняють сусідські собаки. За порадою ми звернулися до адвоката Дениса Монатка.
Передусім, на всіх власників тварин розповсюджується закон «Про захист тварин від жорстокого поводження», зокрема: фізичні та юридичні особи, які утримують домашніх тварин, зобов'язані дотримуватися вимог нормативно-правових актів, зазначених у статті 2 цього Закону, санітарно-гігієнічних і ветеринарних норм та правил, а також не допускати порушень прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб та не створювати загрози безпеці людей, а також інших тварин.
Адвокат зауважує, що норми шуму встановлені державними санітарними нормами допустимих рівнів шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови, затверджених наказом МОЗ від 22.02.2019 року за № 463. Зокрема, у спальнях житлових будинків рівень шуму не повинен перевищувати 25 - 45 Дб (залежить від приміщення та часу доби). Наприклад, 35 Дб – це цокання настінного годинника, 45 Дб – це шум розмови, 65 Дб – це шум гучної розмови. Статтею 182 КУпАП передбачена відповідальність за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях (штраф від 85 до 510 грн. в залежності від частини цієї статті). Так, штраф "невеликий", однак ч. 2 цієї статті передбачає конфіскацію предмета шуму, яка може бути застосована за неодноразові випадки притягнення до відповідальності за цією статтею.
«Раджу спочатку врегулювати ситуацію мирним шляхом або реалізувати право на самозахист (бити нікого не можна, бо за це також передбачена відповідальність)», - зазначає Денис Монатко.
В крайньому випадку, підкреслює адвокат, треба викликати поліцію. Але складність в тому, що в протоколі про адміністративне правопорушення повинно бути посилання на відповідний нормативний документ, яким передбачено обов`язок дотримуватися тих чи інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях та вказівку на порушення їх особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Адвокат акцентує увагу на тому, що без виконання цих вимог, провадження закриють за відсутності складу правопорушення або повернуть матеріали адміністративної справи до поліції «для дооформлення», як це зробив Заводський районний суд м. Дніпродзержинська постановою від 10.01.2020 року в справі № 208/131/20 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/87367361).
Є й інша судова практика. Постановою цього ж суду від 20.05.2022 року в справі № 208/1691/22, особу притягнуто до відповідальності за ст. 182 КУпАП (https://reyestr.court.gov.ua/Review/104744894). Так, там не згадуються тварини, але мова йде про перевищення рівня шуму.
Задля досягнення результату (притягнення винної особи до відповідальності), зауважує адвокат, треба не лише викликати поліцію, а й надати пояснення, залучити свідків та інші докази (фото, відео), бо для суду жодний доказ не має наперед встановленої сили, а тільки їх сукупність. «Поважайте своїх сусідів, бо в ці важкі часи необхідно об'єднуватися та допомагати один одному, а не створювати приводи для сварок», - наголосив Денис Монатко.