Глорифікація: поняття, відповідальність

Надіслав: ilona , дата: вт, 12/05/2023 - 10:13
о

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області на своєму офіційному веб-сайті (https://krm.zt.court.gov.ua) опублікував важливу на цей час правову інформацію щодо порівнянонового юридичного поняття «глорифікація». Що це таке, та яка юридична відповідальність передбачена діючим кримінальним законодавством за здійснення протиправних дій, розповімо у цій статті.

Глорифікація: що це таке?

В Коростенському міськрайонному суді Житомирської області зазначили, що у 2014 році російська федерація розпочала збройну агресію проти України із захоплення окремих територій. А вже 24 лютого 2022 року, порушивши міжнародні договори, зокрема, Будапештський Меморандум, Статут Організації об’єднаних націй, Гельсінські угоди та конвенції ООН, росія вдалася до повномасштабного вторгнення в Україну.

Такі безпрецедентні злочинні дії були засуджені майже всіма цивілізованими правовими державами та визнані відповідно до статті 3 Резолюції ХХІХ сесії Генеральної асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року актом агресії, ознакою якої є:

- вторгнення чи напад збройних сил держави на територію іншої держави;

- будь-яка військова окупація, яка є результатом такого вторгнення чи нападу;

- будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави чи її частини;

- бомбардування збройними силами держави території іншої держави;

- застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;

- блокада портів, берегів або територіальних вод держави збройними силами іншої держави.

В той самий час російською федерацією проводиться масштабне приховування порушень нею законів та звичаїв війни, злочинів проти цивільного населення та терористичних дій, які становлять екологічну та радіаційну небезпеку не тільки для України, а також для довкілля всього світу.

Водночас російська влада визнає правомірною та виправдовує беззаконні дії своїх військових, найманців та представників окупаційної влади, на офіційному рівні запровадивши у дію закони, які визначають фейками правдиву інформацію про їхні злочини на території України.

Визнання російських військових героями та схвалення їх дій особами які підтримують росію у її війні проти українського народу, сприяли доповненню у 2022 році Кримінального кодексу України статтею 436-2, яка передбачає відповідальність за виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікацію її учасників.

Глорифікація (з англ. «glori» – слава) – це славлення, звеличення когось, чогось.

У Кримінальному кодексі України передбачена відповідальність за глорифікацію таких учасників збройної агресії російської федерації проти України:

- які здійснювали збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році;

- представників збройних формувань російської федерації, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих російською федерацією;

- представників окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи та структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України;

- представників підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.

Кримінальна відповідальність за глорифікацію

За вчинення вищеозначених дій передбачена кримінальна відповідальність у вигляді виправних робіт на строк до 2-х років або арешт на строк до 6-ти місяців, або позбавлення волі на строк до 3-х років (частина 1 ст. 436-2 Кримінального кодексу України).

Кримінальний закон також встановлює відповідальність за виготовлення, поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році.

Протиправними є поширювальні матеріали про:

- представлення збройної агресії російської федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту;

- виправдовування, визнання правомірною, заперечення тимчасової окупації частини території України;

- глорифікацію осіб, які здійснювали збройну агресію російської федерації проти України, розпочату у 2014 році;

- глорифікацію представників збройних формувань російської федерації, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих російською федерацією;

- глорифікацію представників окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи та структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України;

- глорифікацію представників підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.

Поширенням таких матеріалів є поширення звернень, листів, листівок, гасел, комп’ютерних носіїв інформації серед невизначеного кола осіб, дописів в інтернеті тощо.

За вчинення зазначених вище дій передбачена відповідальність у вигляді обмеження волі на строк до 5-ти років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією майна або без такої (частина 2 ст. 436-2 КК України).

У випадку, якщо дії, передбачені частинами 1 або 2 статті 436-2 КК України, вчинила службова особа, або вони вчинені повторно, чи організованою групою осіб або з використанням засобів масової інформації, – відповідальність суворіша: позбавлення волі на строк від 5-ти до 8-ми років з конфіскацією майна або без такої.

Ігор Ворон, юрист