На початку червня цього року в Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) на офіційному веб-сайті (https://moz.gov.ua) відповіли на два дуже поширених питання серед населення. Зараз розповімо про це більш детально.
Чи можна отримувати ліки безкоштовно?
Так. Українці можуть отримувати деякі препарати безоплатно або з невеликою доплатою при амбулаторному лікуванні.
Міністерство охорони здоров’я України нагадало, що деякі ліки в Україні можна отримувати безоплатно. Для цього держава надає кілька можливостей:
1. Ліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки». Лікарські засоби при розладах психіки та поведінки, епілепсії, нецукровому діабеті, хворобі Паркінсона, інсулін, знеболювальні для паліативних пацієнтів, ліки для пацієнтів у посттрансплантаційному періоді.
За програмою реімбурсації українці можуть отримувати препарати безоплатно або з невеликою доплатою при амбулаторному лікуванні. Докладніше читайте у посібнику «Гід по програмі «Доступні ліки» (fxARMyfhnMlrHC2PmWe8CJw2H6KMk9Ut6FF8BpyWybvmSwyWPv6LBVnOf8FbBXqZoUVrDDk8tCPANzGPBU).
2. Ліки з Національного переліку основних лікарських засобів. Медзаклади закуповують ліки з Нацпереліку самостійно. Вони надаються пацієнтам при стаціонарному та амбулаторному лікуванні.
3. Ліки від державного підприємства «Медичні закупівлі України». Медзаклади отримують ці ліки через централізовані закупівлі за заявками регіональних департаментів охорони здоров’я. Ліки надаються пацієнтам при стаціонарному та амбулаторному лікуванні.
4. Спеціальні програми у громадах. Багато громад мають програми для забезпечення мешканців безоплатними ліками. Вартість препаратів відшкодовується з місцевих бюджетів, і це здебільшого медикаменти для важкохворих і пацієнтів із рідкісними захворюваннями.
Чи може медична допомога надаватись без направлення?
Так. У МОЗ зазначили, що держава гарантує не тільки безоплатне надання невідкладної медичної допомоги, але й забезпечує низку медичних послуг, які пацієнти можуть отримати безоплатно, навіть не маючи направлення.
Міністерство охорони здоров'я України спростувала поширений міф про те, що без направлення ніяку медичну допомогу в лікарнях безоплатно не надають. «Звісно, це міф. Держава гарантує не тільки безоплатне надання невідкладної медичної допомоги, але й забезпечує низку медичних послуг, які пацієнти можуть отримати безоплатно, навіть не маючи направлення», — пишуть у МОЗ.
Зокрема, це:
1) екстрена медична допомога та екстрені госпіталізації (наприклад, медична допомога при гострому мозковому інсульті, гострому інфаркті міокарда та інші невідкладні стани):
первинна медична допомога;
консультації в амбулаторних умовах таких лікарів:
- акушер-гінеколог;
- психіатр;
- психолог;
- нарколог;
- педіатр;
- фтизіатр;
- лікуючий лікар, у якого пацієнт або пацієнтка із хронічним захворюванням перебуває під наглядом.
2) діагностика та лікування туберкульозу, ВІЛ;
3) психіатрична допомога в стаціонарних умовах;
4) супровід та лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги.
Ігор Ворон, юрист