Послуги та пільги для осіб з інвалідністю: що, як, де можна отримати: роз’яснення Мінсоцполітики (частина 2)

Надіслав: ilona , дата: пн, 05/13/2024 - 08:24
ворон

На офіційному веб-сайті Міністерства соціальної політики України (https://www.msp.gov.ua) опублікована стаття, у якої є роз’яснення про послуги та пільги для осіб з інвалідністю: що, як, де можна отримати. У цьому матеріалі Мінсоцполітики нагадує про всі наявні види послуг та пільг, які держава надає особам з інвалідністю в Україні, аби вони могли мати доступ до медичного забезпечення, освіти, відпочинку, мали підтримку у вирішенні складних життєвих обставин. Це ті кроки, які робить держава, для забезпечення гідних умов життя для вразливих категорій громадян. Зараз продовжимо розповідати про це більш детально.

Процедура отримання цих соціальних послуг

Процедура отримання цих соціальних послуг є стандартною. Для цього потрібно:

- звернутися (особисто або через законного представника) до органу соціального захисту населення, або ЦНАП чи центру надання соціальних послуг/центру соціальних служб;

- заповнити заяву.

На період воєнного стану та в разі загрози життю й здоров’ю для отримувача соцпослуги діє спрощена процедура надання таких послуг – достатньо подати заяву:

- від особи з інвалідністю (для дієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);

- від законного представника (для недієздатних осіб, яким призначено опікунів);

- повідомлення уповноваженої особи органу опіки та піклування (для недієздатних осіб, які не мають законного представника).

Реабілітація осіб з інвалідністю

В умовах повномасштабної війни стрімко зросла потреба у своєчасному та ефективному наданні реабілітаційних послуг. Адже кількість осіб з інвалідністю (у т. ч. дітей з інвалідністю), збільшилась на 103 719 осіб. Для порівняння, у довоєнний період щорічне зростання становило в середньому 13 тисяч.

Уряд оперативно ухвалив рішення про:

- автоматичне продовженням інвалідності без повторного огляду до завершення дії воєнного стану, та ще 6 місяців після його припинення або скасування;

- надання допоміжних засобів реабілітації для військових та цивільних, постраждалих внаслідок війни, незалежно від встановлення інвалідності;

- забезпечення учасників бойових дій протезними виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, або спеціальними виробами для занять спортом;

- можливість дострокової заміни засобів реабілітації, пошкоджених або знищених внаслідок війни;

- запровадженням під час дії воєнного стану екстреного (кризового) надання переважної більшості соціальних послуг за спрощеною процедурою;

- наданням можливості соціально значимим підприємствам, де забезпечені умови захищеної зайнятості, користування пільговим режимом оподаткування в умовах воєнного стану для збереження робочих місць, на яких працюють особи з інвалідністю.

За ініціативи Міністерства соціальної політики та Міністерства охорони здоров’я в рамках проекту «Вдосконалення системи забезпечення допоміжними засобами реабілітації» створено мультидисциплінарні команди (лікарі, фізичні терапевти, протезисти, ортезисти), які надають реабілітаційні послуги для відновлення пацієнтів в закладах охорони здоров’я. Такі команди вже працюють. За кошти донорів оплачується робота соціальних працівників в 14 реабілітаційних центрах.

Фахівці допомагають з відновленням документів; проходженням ВЛК чи МСЕК; надають інформацію щодо соціального захисту, в т. ч. про забезпечення допоміжними засобами реабілітації, призначення соціальної допомоги та виплат, отримання соціальних послуг, встановлення групи інвалідності, отримання безоплатної правової допомоги або психологічної допомоги за місцем проживання.

За час повномасштабного вторгнення профінансовано 613 684 допоміжних засобів реабілітації на загальну суму 3,8 млрд грн.

Реабілітаційні послуги в центрах комплексної реабілітації

Механізм здійснення реабілітаційних заходів із надання комплексних реабілітаційних (абілітаційних) послуг особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, дітям віком до 3-ох років (включно), які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності (з метою запобігання виникненню інвалідності), а також особам, визначеним в абзацах 6 і 7 статті 4 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», у державних реабілітаційних закладах, що належать до сфери управління Мінсоцполітики (далі – державні заклади), комунальних реабілітаційних закладах (далі – комунальні заклади), визначено Порядком здійснення реабілітаційних заходів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2022 № 31.

Інформація про отримувача, який має право на забезпечення заходами з реабілітації у сфері охорони здоров’я, до моменту направлення для надання послуг звіряється за профілем таких заходів (отриманих у поточному році), що пов’язаний з прямими наслідками нозологічного захворювання, за яким встановлено інвалідність (крім дітей віком до 3-ох років (включно), які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності), з Національною службою здоров’я України.

Переліки послуг, що надаються за рахунок бюджетних коштів особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю з порушенням опорно-рухового апарату та центральної і периферичної нервової системи, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю з інтелектуальними та психічними порушеннями, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю по слуху та/або по зору, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю з порушенням внутрішніх органів, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю з онкологічними захворюваннями, визначено в додатках 1-6 до Державної типової програми реабілітації осіб з інвалідністю, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2006 р. № 1686.

Отримувачі мають право вільного вибору закладу для проходження реабілітації із числа державних закладів, комунальних закладів, реабілітаційних закладів приватної форми власності.

Для отримання послуг отримувач або його законний представник подає заяву про отримання комплексних реабілітаційних (абілітаційних) послуг за формою, затвердженою Мінсоцполітики, у якій можуть зазначатися відомості щодо:

- індивідуальної програми реабілітації, виданої медико-соціальною експертною комісією, лікарсько-консультативною комісією державного або комунального закладу охорони здоров’я (для дітей з інвалідністю);

- висновку лікарсько-консультативної комісії державного або комунального закладу охорони здоров’я з рекомендаціями стосовно надання послуг (для дітей віком до 3-ох років (включно), які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності);

- паспорта громадянина України, для іноземців та осіб без громадянства – довідки про звернення за захистом в Україні/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту/посвідчення біженця/паспортного документа іноземця та посвідки на тимчасове проживання або посвідки на постійне проживання, свідоцтва про народження (для дітей віком до 14 років);

- документа із зазначенням даних щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) отримувача;

- документа про освіту (для отримувачів, які потребують професійної реабілітації);

- висновку лікарсько-консультативної комісії державного або комунального закладу охорони здоров’я чи рішення військово-лікарської комісії (для осіб, визначених в абзацах 6 і 7 статті 4 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні»).

За бажанням отримувача або його законного представника чи уповноваженої особи до заяви можуть додаватися копії відповідних документів.

Отримувач або його законний представник для отримання послуг у державному закладі подають заяву до виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (в разі її утворення) ради або до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації (далі – уповноважений орган) за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) отримувача, а в період надзвичайного або воєнного стану може подавати заяву за місцем фактичного перебування отримувача, зокрема шляхом надсилання поштою.

Уповноважений орган протягом трьох робочих днів з дати надходження заяви перевіряє наявність усіх необхідних відомостей, реєструє заяву, формує електронну справу (заповнює відповідні електронні форми з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики за технічної можливості) та надсилає її до державного закладу для прийняття рішення про надання послуг отримувачу.

Заява може подаватися отримувачем або його законним представником до державного закладу через електронний кабінет особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи в централізованому банку даних з проблем інвалідності або за наявності технічної можливості шляхом її формування за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг у довільній формі, придатній для сприйняття змісту відомостей, передбачених формою заяви, затвердженою Мінсоцполітики, з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Державний заклад веде облік отримувачів та протягом 5-ти робочих днів з дати надходження заяви розглядає її і приймає рішення про надання послуг отримувачу (із зазначенням дати початку курсу реабілітації) в порядку черговості (з урахуванням початку роботи навчальних груп із надання послуг з професійної реабілітації (в разі потреби).

Про прийняте рішення державний заклад повідомляє отримувачу або його законному представнику засобами поштового, електронного або телекомунікаційного зв’язку.

Порядок подачі заяви для отримання послуг у комунальному закладі, зарахування отримувачів для надання послуг (у порядку черговості), облік отримувачів послуг у комунальному закладі, а також перелік документів, необхідних для отримання послуг, інформація про умови надання послуг та їх оприлюднення визначаються та затверджуються органом, яким прийнято рішення про утворення комунального закладу.

Реабілітація дітей з інвалідністю

Реабілітація дітей з інвалідністю відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення реабілітації дітей з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 № 309 (зі змінами) (далі – Порядок № 309).

Перелік реабілітаційних установ, які надають такі послуги розміщено за посиланням https://www.ispf.gov.ua/diyalnist/reabilitaciya-ditej/perelik-reabilita….

Вартість реабілітаційних послуг для кожної дитини визначається реабілітаційною установою відповідно до індивідуальної програми реабілітації.

Гранична вартість реабілітаційних послуг на рік для однієї дитини, яка відповідно до індивідуальної програми реабілітації за більшістю основних категорій життєдіяльності має обмеження I та II ступеня, не може перевищувати 16 тис. гривень, III ступеня – 25 тис. гривень.

Гранична вартість реабілітаційних послуг на рік для однієї дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, яка відповідно до індивідуальної програми реабілітації за більшістю основних категорій життєдіяльності має обмеження I, II, III ступеня, збільшується на 50% для кожного ступеня.

Реабілітаційними послугами в межах їх граничної вартості одна дитина може бути забезпечена декілька разів протягом бюджетного року.

Реабілітаційні послуги можуть надаватися у стаціонарі та амбулаторно.

Вартість витрат реабілітаційної установи на реабілітаційні послуги для однієї дитини становить не менше ніж 60% граничної вартості реабілітаційних послуг для однієї такої дитини.

У граничну вартість реабілітаційних послуг, які надаються амбулаторно, можуть включатися витрати на харчування дитини. У граничну вартість реабілітаційних послуг, які надаються в стаціонарі, може включатися вартість проживання та харчування дитини, одного з батьків чи законного представника дитини або супроводжуючої особи.

Відшкодування вартості реабілітаційних послуг для дітей здійснюється місцевими органами в межах бюджетних коштів шляхом їх безготівкового перерахування реабілітаційним установам як оплати за надані послуги відповідно до укладених договорів на підставі актів наданих послуг у розмірі, що не перевищує встановленої граничної вартості реабілітаційних послуг, а якщо вартість таких послуг є меншою від граничної, – у розмірі, що не перевищує фактичної вартості реабілітаційних послуг.

Дорожню карту отримання та надання реабілітаційних послуг згідно з Порядком № 309 розміщено за посиланням: (https://www.ispf.gov.ua/diyalnist/reabilitaciya-ditej/poryadok-zabezpec…)

Електронний кабінет особи з інвалідністю

Електронний кабінет особи з інвалідністю забезпечує зручний оперативний спосіб подачі пакету документів для забезпечення допоміжними та іншими засобами реабілітації онлайн.

Детальну інформацію щодо реєстрації в електронному кабінеті та користування ним розміщено за посиланням: https://ek-cbi.msp.gov.ua/

(продовження у наступних випусках)

Ігор Ворон, юрист