Роз’яснює та консультує Пенсійний фонд України-2

Надіслав: slavkin1 , дата: ср, 05/10/2023 - 07:04
Ворон

Пенсійний фонд України на своєму офіційному веб-порталі (https://pfu.gov.ua) систематично інформуює населення про те, як в умовах дії воєнного стану функціонують пенсійні органи, які механізми і як працюють у сфері пенсійного обслуговування українців. Ми продовжуємо знайомити наших читачів з черговою добіркою відповідей фахівців ПФУ на актуальні питання громадян.

Як можна ідентифікуватися на веб-порталі Пенсійного фонду України, щоб сплатити добровільні пенсійні внески онлайн?

Для того, щоб сплатити внески, необхідно зайти в особистий кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua), авторизувавшись за допомогою кваліфікованого електронного підпису, або «Дія.Підпис», або системи BankID.

Якщо мій син — студент, чи можу я сплачувати за нього добровільні страхові внески, щоб цей період вже зараховувався до його страхового стажу?

Якщо вашому синові вже є 16 років, і інформація про нього наявна в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (якщо він був хоч у якийсь період офіційно працевлаштований), то ви можете сплачувати добровільні страхові внески на його користь і таким чином набувати страховий стаж.
Якщо ж інформація про вашого сина в реєстрі застрахованих осіб відсутня, то сплачувати за нього добровільні страхові внески ви можете тоді, як інформація про нього з’явиться в реєстрі застрахованих осіб (надає роботодавець у випадку офіційного працевлаштування).

Як довго пенсіонер отримуватиме збільшену завдяки благодійній пожертві пенсію? Місяць? Довше?

Пенсіонер, на користь якого надійшла благодійна пожертва, отримає 70 % сплаченої суми пожертви одноразово у наступному виплатному періоді.

Як нараховують страхову пенсію по втраті годувальника на трьох дітей?

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, якщо годувальник на день смерті набув необхідний страховий стаж тривалістю від 1 до 15 років в залежності від віку годувальника на час смерті. 
Дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Щодо розміру пенсії у зв’язку з втратою годувальника, то на двох і більше дітей це 100% розміру пенсії за віком померлого годувальника.
Водночас, якщо щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексацій та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, окрім пенсій за особливі заслуги перед Україною і щомісячною доплатою до пенсії у зв’язку з втратою годувальника членам родин шахтарів, смерть яких настала через нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання) не сягає на трьох і більше членів сім’ї — 150% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна допомога до пенсії у сумі, якої не вистачає до вказаних розмірів (постанова Кабінету Міністрів від 26.03.2008 № 256 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян»).
Тобто, щомісячний розмір пенсійної виплати на 3-х дітей не може бути менше 3 139,50 грн. (2093 грн.  х 150 %, де 2 093 грн. – розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).

Чи оподатковуються благодійні пожертви?

Податковим кодексом України не передбачено включення благодійних пожертв юридичних та фізичних осіб до об’єкту оподаткування.

Які додаткові гарантії встановлені для пенсіонерів з тривалим страховим стажем?

Додаткові гарантії пенсійного забезпечення для пенсіонерів, які мають достатній страховий стаж та належать до певних вікових груп, встановлено пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168  «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Так, пенсіонерам, які досягли віку 65 років, не працюють та мають страховий стаж не менше ніж 30 років у жінок і не менше ніж 35 років у чоловіків, мінімальний розмір пенсії не може бути нижче 3120 гривень. До цієї суми встановлюється доплата за понаднормовий стаж, інші надбавки, доплати, підвищення, на які має право пенсіонер.
Водночас, збільшено розміри мінімальних пенсійних виплат:
- пенсіонерам, яким виповнилося 80 років і більше, та які мають страховий стаж не менше ніж 20 років у жінок і не менше ніж 25 років у чоловіків, — до 3120 гривень;
- пенсіонерам віком від 70 до 80 років, які мають страховий стаж не менше ніж 30 років у жінок і не менше ніж 35 років у чоловіків, — до 3000 гривень;
- пенсіонерам віком до 70 років, які мають страховий стаж не менше ніж 30 років у жінок і не менше ніж 35 років у чоловіків, та особам з інвалідністю І групи, які отримують пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», — до 2760 гривень.
Для інших категорій пенсіонерів (не зазначених вище), які не працюють, незалежно від віку та закону, відповідно до якого призначено пенсію, розмір мінімальної пенсійної виплати не може бути меншим 2520 грн.

Що таке благодійні пожертвина виплату пенсій?

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні», ухвалений в Україні наприкінці минулого року, дозволив здійснювати пожертви на виплату пенсій нинішнім пенсіонерам.
Відповідний Порядок сплати благодійної пожертви та виплати її частини пенсіонерові розроблено Пенсійним фондом України.
Будь-яка юридична або фізична особа, громадянин, який проживає в Україні або за кордоном, має можливість долучитися до фінансування пенсійних виплат.
На окремий рахунок Пенсійного фонду України може бути сплачена певна сума коштів, яка спрямовуватиметься на пенсійні виплати конкретному пенсіонеру або буде використана як додатковий фінансовий ресурс Фонду.

Які бувають благодійні пожертви?

Благодійні пожертви можуть бути персоналізованими або знеособленими.
У разі здійснення персоналізованої благодійної пожертви 70 % суми спрямовується для виплати пенсії обраному  пенсіонерові. Решту 30 % буде спрямовано на фінансування пенсій всіх пенсіонерів.
У разі здійснення знеособленої благодійної пожертви вся сума використовується для виплати пенсій в солідарній системі.

Чи проіндексовано мінімальні розміри пенсій по інвалідності військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи з 1 березня?

На виконання постанови Уряду від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» підвищено мінімальні розміри пенсій по інвалідності, передбачені абзацами 2 і 3 частини 1 статті 22 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною 3 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на коефіцієнт збільшення 1,197.
З 1 березня пенсії по інвалідності:
- у осіб з інвалідністю з числа військовослужбовців строкової служби (передбачені абзацами другим і третім статті 22 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”) не можуть бути менше:
у осіб з інвалідністю внаслідок війни:
I групи – 6014,93 гривень; 
II групи – 5518,17 гривень; 
III групи – 5262,01 гривень.
Інших осіб з інвалідністю:
I групи – 5512,19 гривень; 
II групи – 5262,01 гривень; 
III групи  – 5010,64 гривень.
Мінімальні розміри пенсій по інвалідності військовослужбовців з числа осіб сержантського і старшинського складу строкової служби встановлюються у розмірі 110 % вищезазначених розмірів, з числа військовослужбовців (крім осіб з числа військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського і старшинського складу — 120 %, з числа осіб офіцерського складу — 130 %;
- що настали внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи (передбачені частиною 3 статті 54 Закону України  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») не можуть бути менше: 
- для I групи — 8187,48 гривень;
- для II групи — 6549,98 гривень;
- для III групи — 5048,95 гривень;
- для дітей з інвалідністю — 5048,95 гривень. 
До таких мінімальних розмірів пенсій по інвалідності встановлюються належні особі надбавки, доплати, підвищення, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги перед Україною.

За який розрахунковий період обчислюється середня заробітна плата для виплат у зв’язку з нещасним випадком на виробництві та профзахворюванням?

Розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата для страхових виплат, є 12 календарних місяців за тим місцем роботи, де стався нещасний випадок, починаючи з місяця, що передує місяцю настання страхового випадку.
Якщо людина працювала на підприємстві, де стався страховий випадок, менше 12 календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа).
У разі коли застрахована особа перебувала у трудових відносинах менше ніж календарний місяць, середній заробіток обчислюється за фактично відпрацьований час (календарні дні) перед настанням страхового випадку.
Якщо ж у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку в людини заробітку з поважних причин не було взагалі, або страховий випадок настав у перший день роботи, середня заробітна плата визначається, виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання права на страхову виплату. У разі коли тарифна ставка не встановлена, розрахунок проводиться відповідно до розміру мінімальної заробітної плати (або її частини), встановленої законом на день настання права на страхову виплату.
У разі якщо між страховим випадком та настанням права на виплату пройшло більше року, — здійснюється осучаснення заробітної плати.
Довідково. Обчислення розрахункового періоду для здійснення страхових виплат проводиться відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266.

Дізналась, що тепер можна сплачувати добровільні внески на пенсійне страхування за своїх рідних. Я б хотіла скористатися такою можливістю і сплачувати внески за маму, яка зараз залишилася без роботи. Як швидко я можу скористатися таким правом?

Так, можливість сплати добровільних внесків, у тому числі і на користь третіх осіб, реалізовано як в законодавчій, так і в практичній площині. Ви вже можете скористатися таким правом у будь-який зручний для вас час. 
Для цього необхідно зайти на веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України (www.portal.pfu.gov.ua), обрати опцію «Договір на добровільну участь», заповнити форму та сплатити добровільний внесок. Розмір та періодичність сплати добровільного внеску ви визначаєте самостійно.
Для того, щоб до страхового стажу було зараховано один повний місяць, сума добровільного внеску повинна бути не меншою від розміру мінімального страхового внеску, який становить 22% від мінімальної заробітної плати, наразі це 1474 грн.

Індексація страхових виплат у зв’язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням

Оскільки щомісячна страхова виплата надається людині з наступного місяця після призначення, то проіндексовані з 1 березня цього року щомісячні страхові виплати потерпілі на виробництві отримають у квітні.
Перерахунок проведено автоматично, без звернення людини, на коефіцієнт, що враховує показники зростання споживчих цін та середньої заробітної плати (доходу) в Україні. Цього року Уряд визначив його на рівні 1,197 (постанова Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168).
Розмір підвищення для кожної людини визначається індивідуально та залежить від розміру призначеної щомісячної страхової виплати. 
Розмір збільшення після перерахування страхової виплати не може бути вищим за 
1500 гривень.
Довідково.Перерахування здійснюється на виконання статті 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Ігор Ворон, юрист.