28 березня цього року прес-служба Полонського районного суду Хмельницької області (https://pl.km.court.gov.ua) оприлюднила інформаційне повідомлення під заголовком: «Ухвалені передчасно: суд визнав неправомірними постанови державного виконавця про тимчасове обмеження боржника у правах і арешт його коштів». Про що йде мова, розповімо в цій статті більш детально.
Рішенням суду дії держвиконавця визнано неправомірними
Полонський районний суд визнав неправомірними постанови, які виніс державний виконавець боржникові за аліментами: про тимчасове обмеження його у праві керування транспортними засобами, користування зброєю, виїзду за межі України та арешт коштів. Постанови щодо виїзду за кордон та арешт рахунків суд скасував (дві інші раніше скасував держвиконавець).
З проханням визнати неправомірними дії та рішення головного державного виконавця Полонського відділу Державної виконавчої служби (ДВС) щодо встановлення тимчасового обмеження у цих правах, а також щодо розрахунку заборгованості зі сплати аліментів у розмірі 62787 грн, та зобов’язати його усунути порушення, до суду звернувся житель Шепетівського району Хмельницької області.
Коротко про суть справи
Заявник розповів, що у фактичних шлюбних стосунках у нього народилася донька, яку він утримував та якій продовжував матеріально допомагати після розриву стосунків з її матір’ю. Минулого року йому стало відомо, що за рішенням суду з нього стягнуто аліменти на дитину в розмірі 1200 гривень щомісячно, починаючи з 2018 року й до досягнення нею повноліття. У липні 2022 року мати пред’явила виконавчий лист до примусового виконання.
У відділі ДВС йому нарахували 62787 гривень заборгованості за аліментами з 2018 року, а не з дня пред’явлення виконавчого листа до виконання, що, на його думку, незаконно. Окрім того, поліцейські у нього вилучили посвідчення водія, пояснивши постановою ДВС. Згодом він дізнався й про інші постанови про тимчасове обмеження прав і арешт рахунку.
Про правову позицію державного виконавця
У судовому засіданні державний виконавець пояснив, що суму заборгованості він вирахував з тієї дати, яка зазначена у виконавчому документі та рішенні суду. Оскільки сукупний розмір перевищував суму відповідних платежів понад чотири місяці, тому він правомірне виніс оскаржувані постанови.
Крім того, у зв’язку з призовом боржника на військову службу він скасував дві постанови щодо нього — про тимчасове обмеження у правах керування транспортним засобом та користування зброєю.
Вердикт Феміди
Місцевий суд зауважив, що питання розміру заборгованості зі сплати аліментів, який вирахував держвиконавець, вже було предметом судового розгляду за позовом боржника й постановою Хмельницького апеляційного суду йому відмовлено у задоволенні позову. Зокрема, з підстави відсутності доказів, які б підтверджували, що чоловік матеріально допомагав дочці у розмірі, визначеному рішенням суду.«Таким чином, вимога скарги про визнання неправомірними дій та рішень державного виконавця щодо розрахунку заборгованості зі сплати аліментів станом на 30 січня 2023 року в розмірі 62787,10 грн. є неправомірною, а тому до задоволення не підлягає», — констатував суд.
Водночас суд зазначив, що підставою для застосування державним виконавцем до боржника тимчасових обмежень прав, є наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці, починаючи з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.
За матеріалами справи, 21 липня 2022 року стягувачка аліментів пред’явила виконавчий лист до примусового виконання у Полонській відділ ДВС, де держвиконавець розрахував суму заборгованості за аліментами.«Також державний виконавець 26 липня 2022 року виніс оскаржувані постанови щодо обмежень боржника, котрі слід визнати неправомірними в силу порушення державним виконавцем вище наведених положень статті 71 Закону та пункту 6 розділу ХVI Інструкції, оскільки на день їх винесення минуло лише 5 днів з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, а сукупний розмір заборгованості зі сплати аліментів, з цього часу не перевищував суму відповідних платежів за чотири місяці», — зауважив суд.
Про статтю 71 Закону України «Про виконавче провадження»
В частинах 1 – 9 статті 71Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII, яка має назву «Порядок стягнення аліментів», зазначено, між іншим, про таке: «1. Порядок стягнення аліментів визначається законом.
Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України…
2. За наявності заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
3. Визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому Сімейним кодексом України.
4. Виконавець зобов’язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця, а також проводити індексацію розміру аліментів відповідно до частини першої цієї статті. Виконавець зобов’язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі:
1) надходження виконавчого документа на виконання від стягувача;
2) подання заяви стягувачем або боржником;
3) надіслання постанови на підприємство, в установу, організацію, до фізичної особи-підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи;
4) надіслання виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби;
5) закінчення виконавчого провадження.
5. У разі виїзду боржника на постійне проживання до держави, з якою Україна не уклала договорів про надання правової допомоги, за рішенням суду до виїзду боржника за кордон стягнення аліментів здійснюється за весь період до досягнення дитиною повноліття.
6. У разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) боржника на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи, фізичної особи-підприємця відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця.
Якщо стягнути аліменти в зазначеному розмірі неможливо, підприємство, установа, організація, фізична особа-підприємець, фізична особа, які проводили відрахування, нараховують боржнику заборгованість із сплати аліментів.
7. Після закінчення строку, передбаченого законом для стягнення аліментів, за відсутності заборгованості із сплати аліментів підприємство, установа, організація, фізична особа-підприємець, фізична особа, які проводили відрахування, повертають виконавцю постанову про стягнення аліментів з відміткою про перерахування в повному обсязі стягувачу присуджених йому сум аліментів. Якщо відраховані з боржника суми аліментів не були перераховані стягувачу, виконавець письмово повідомляє стягувачу про розмір заборгованості, що утворилася, та роз’яснює йому права на звернення з позовом до підприємства, установи, організації, фізичної особи - підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи, якщо така заборгованість утворилася з їхньої вини.
8. Спори щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.
9. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:
1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;
4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
Якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, виносяться державним виконавцем за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці.
Постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, надсилаються сторонам для відома не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.
Постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, направляються до виконання відповідними органами після закінчення строку, визначеного частиною п’ятою статті 74 цього Закону, для оскарження рішення, дії виконавця, якщо рішення, дії виконавця не були оскаржені.
У разі оскарження рішення, дії виконавця, постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, якщо їх не скасовано, підлягають виконанню відповідними органами після розгляду справи відповідним судом».
Про пункт 6 розділу ХVI Інструкції з організації примусового виконання рішень
Згідно пункту 6 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерством юстиції України від 2 квітня 2012 року № 512/5 (у редакції наказу Мінюсту від 29 вересня 2016 року № 2832/5) «6. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, яка утворилася з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання та сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці (у випадках, визначених абзацом шостим частини дев’ятої статті 71 Закону, — три місяці), державний виконавець виносить вмотивовані постанови, передбачені пунктами 1-4 частини дев’ятої статті 71 Закону, які виготовляються за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження. Виготовлення таких постанов не в автоматизованій системі виконавчого провадження забороняється.
Постанова оформлюється відповідно до вимог пункту 7 розділу I цієї Інструкції та містить відомості про дату пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання та розмір суми заборгованості, яка утворилася після пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Тимчасові заходи, передбачені пунктами 1-4 частини дев’ятої статті 71 Закону, припиняються у разі погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі на підставі постанов державного виконавця про скасування таких заходів або закінчення виконавчого провадження на підставі пунктів 1, 2, 5, 7, 9, 10, 12, 14 частини першої статті 39 Закону[про виконавче провадження]».
Але…
Рішення Полонського районного суду ще не набрало законної сили (на день написання цієї статті) та може бути оскаржене сторонами до апеляційного суду.
Ігор Ворон, юрист.