Участь в програмі «Доступні ліки» и запуск «кабінету пацієнта» у 2024 році: роз’яснення МОЗ і НСЗУ

Надіслав: ilona , дата: пн, 02/05/2024 - 07:25
ворон

На початку цього рокуНаціональна служба здоров’я (НСЗУ) і Міністерство охорони здоров’я України(МОЗ) надали свої роз’яснення щодо участі пацієнтів в національної програмі «Доступні ліки» у 2024 роціта про створення онлайн «кабінету пацієнта» (https://nszu.gov.ua; https://moz.gov.ua). Про це розповімо зараз більш детально.

Про дію програми «Доступні ліки» у 2024 році

Національна служба здоров’я України нагадала, що у 2024 році програма реімбурсації працює за такими ж самими правилами, як і в минулому році.

Програма «Доступні ліки» включає понад 500 найменувань ліків та медичних виробів, які пацієнти отримують безоплатно або з частковою доплатою.

Зазначається, що «Доступні ліки», лікарські засоби для осіб упосттрансплантаційному періоді, знеболення для паліативних пацієнтів, а також тест-смужки для вимірювання в амбулаторних умовах рівня цукру в крові пацієнтами з діабетом I типу можна так само отримати за е-рецептом.

З е-рецептом потрібно звернутися в аптеку, яка відпускає ліки за програмою реімбурсації. Зазвичай такі аптеки мають на дверях наліпку «Тут є «Доступні ліки» (та «+Інсуліни», якщо потрібні саме вони).

Також знайти аптеку з «Доступними ліками» допоможе:

-  дашбордНСЗУ;

-  контакт-центр НСЗУ за номером 16-77.

Хто виписує е-рецепт на ліки та медичні вироби з програми реімбурсації?

Сімейний лікар, терапевт або педіатр може самостійно призначити ліки при таких станах:

- серцево-судинні захворювання;

- цукровий діабет 2-го типу;

- бронхіальна астма;

- хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). А також знеболювальне — паліативним пацієнтам з онкологією.

При інших захворюваннях чи станах потрібно спочатку отримати призначення лікаря-спеціаліста, який також може виписати перший рецепт:

- при розладах психіки та поведінки – психіатр;

- при епілепсії – психіатр або невролог;

- при нецукровому діабеті та для пацієнтів з цукровим діабетом, що потребують терапії препаратами інсуліну – ендокринолог;

- при хворобі Паркінсона – невролог;

- у посттрансплантаційному періоді –трансплант-координатор.

Електронний рецепт на тест-смужки для визначення рівня глюкози в крові пацієнтам з цукровим діабетом І типу може виписати як ендокринолог, так і сімейний лікар.

НСЗУ запускає «кабінет пацієнта»

У 2024 році НСЗУ запускає «кабінет пацієнта», де українці зможуть змінювати декларації з лікарем первинної ланки, персональні дані тощо, не звертаючись до лікаря чи служби. Про це в інтервʼю Укрінформу розповіла голова Національної служби здоровʼя України Наталія Гусак.«На початку цього року ми запускаємо "кабінет пацієнта". На першому етапі впровадження пацієнтського кабінету користувачі зможуть повноцінно переглядати та розпоряджатися своїми персональними даними в ЕСОЗ – зокрема, і деклараціями. Усі зареєстровані в кабінеті користувачі зможуть переглядати, з яким лікарем та в якому закладі укладена їхня декларація, а також переглянути декларації своїх дітей. Або ж у разі потреби – розірвати подану декларацію, а лікарі більше не будуть стикатися з довгою та складною процедурою зміни персональних даних пацієнта, адже все це пацієнт зможе актуалізувати самостійно у своєму особистому кабінеті. Доступ до електронного кабінету буде реалізований в медичній інформаційній системі та в Дії», – розповіла Наталія Гусак.

Як раніше повідомляв Укрінформ (https://www.ukrinform.ua), з 1-го січня почала діяти Програма медичних гарантій (ПМГ) на 2024 рік. Бюджет ПМГ-2024 становить понад 159 млрд гривень, з яких 5,2 млрд гривень виділено на реімбурсацію лікарських засобів.

Програма медичних гарантій у 2024 році включає 44 пакети послуг. Зокрема, 3 нові:

1) «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іnvitro)»;

2) «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів»;

3) «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин».

Також у 2024 році планується розширення переліку ліків програми «Доступні ліки» за напрямом «Розлади психіки та поведінки», які пацієнти зможуть отримати безоплатно або з частковою доплатою.

Ігор Ворон, юрист