Внутрішньо переміщені особи: проблеми, питання та відповідні роз’яснення від Державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України»

Надіслав: slavkin1 , дата: пн, 07/03/2023 - 07:26
Ворон

Державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» знаходиться у державній власності та належить до сфери управління Міністерства соціальної політики України.На своєму офіційному веб-сайті (https://www.ioc.gov.ua)Державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» (далі – ДП «ІОЦ») докладає певних зусиль для внесення свого внеску в розвиток інформаційної політики Міністерства соціальної політики України, займається правовою освітою українців. Сьогодні в цій публікації піде мова про деякі відповіді ДП «ІОЦ» на найбільш актуальні питання вимушених переселенців.

Хто є внутрішньо переміщеною особою?
Згідно статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року№ 1706-VIIвнутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи (далі – ВПО) в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.


Як отримати довідку про взяття на облік ВПО?
Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, повнолітня або неповнолітня особа, звертається із заявою особисто до УпСЗН, уповноваженої особи в громаді чи ЦНАП в місці тимчасового перебування. Також, заява про взяття на облік може бути подана в електронній формі з використанням мобільного додатка «Дія» повнолітньою або неповнолітньою внутрішньо переміщеною особою, якій присвоєно РНОКПП.


Оформив довідку в «Дії», як отримати паперову довідку ВПО?

Для отримання паперової довідкивнутрішньо переміщеної особі потрібно звернутися до ЦНАПу/УпСЗН.


Як оформити виплати на проживання ВПО?

Допомога надається ВПО, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також ВПО, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 року заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг (Дія) ,або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією. З Переліком територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) можна ознайомитися на сайтах Мінреінтеграції (https://www.minre.gov.ua/) або «єДопомога» (https://groshi.edopomoga.gov.ua).


Чи проводяться виплати по пільгах на житлово-комунальні послуги та житлових субсидіях по районах, які належать до тимчасово-окупованих?

Так, такі виплати проводяться відповідно до постанови Кабміну від 7 березня 2022 року №215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану».


В якому розмірі здійснюється виплата по пільгах на житлово-комунальні послуги та житлових субсидіях по районах, які належать до тимчасово-окупованих?
Відповідні виплати проводяться в тому розмірі, який був нарахований органами соціального захисту населення та переданий до виплати станом на січень 2022 року. Починаючи з квітня 2022 року, до січневих розмірів пільг та житлових субсидій застосовуються коефіцієнти, що затверджені постановою КМУ від 19.04. 2022 №462 «Деякі питання надання пільг та житлових субсидій в умовах воєнного стану».


У який спосіб відбувається виплата по пільгах на житлово-комунальні послуги та житлових субсидіях для районів, які належать до тимчасово-окупованих?
Виплати по пільгах на житлово-комунальні послуги та житлових субсидіях для таких районів проводяться таким чином.
1. Для пільговиків, які станом на січень місяць цього року мали безготівкову форму виплати,виплатизалишилися в безготівковій формі. 
2. Пільговиків та отримувачів житлової субсидії, які отримували кошти у виплатній установі «Укрпошта», можуть отримати належні кошти в АТ «Ощадбанк», але не з карткового рахунку, якщо такий був відкритий, а як переказ на міжнародну банківську систему MYTRANSFER.
3. Пільговикам та отримувачам житлової субсидії, які отримували кошти на банківський рахунок (IBAN), зарахування проводяться на банківський рахунок (IBAN).
4. Для пільговиків та отримувачів житлової субсидії, у яких є помилки в банківських рахунках, автоматично переводяться до переказу через міжнародну банківську систему MYTRANSFER.


Чи може пільговик перейти на отримання житлових субсидій або навпаки, якщо його попередня реєстрація була в районі, який належить до тимчасово-окупованого?
Тимчасово така можливість відсутня. Можливість з’явиться з моменту деокупації території та з відновленням роботи органу соціального захисту населення або при затвердженні на законодавчому рівні іншого порядку.

Ігор Ворон, юрист.