22 березня цього року Головне управління Державної податкової служби (ДПС) у Черкаській області на своєму офіційному веб-сайті (https://ck.tax.gov.ua) опублікувало повідомлення-роз’яснення на тему: «Подання заяви платника податків про видачу Довідки про подану декларацію про майновий стан і доходи». Зараз розповімо про це більш детально.
Яким чином подається заява платника податків про видачу довідки про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату або про відсутність податкових зобов’язань), у тому числі для виїзду за кордон на постійне місце проживання?
Пунктом 179.3 статті 179 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями; далі – ПКУ) встановлено, що платники податку-резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов’язані подати до контролюючого органу податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі — декларація) не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.
Контролюючий орган протягом 30 календарних днів після надходження декларації зобов’язаний перевірити визначене податкове зобов’язання, сплату належної суми податку та видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов’язань з цього податку, який подається до органів митного контролю при перетині митного кордону і є підставою для проведення митних процедур.
За зверненням платника податків контролюючий орган, до якого було подано декларацію, видає довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату або про відсутність податкових зобов'язань) (далі — довідка) за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 568 (зі змінами та доповненнями; далі — наказ № 568) (п. 179.12 ст. 179 ПКУ).
Відповідно до підпунктів 2-4 Порядку оформлення та видачі довідки про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату або про відсутність податкових зобов'язань), затвердженого наказом № 568 (далі — Порядок № 568), довідка видається безоплатно на підставі заяви платника податків про видачу довідки за формою, наведеною у додатку до Порядку № 568 (далі — заява) та поданої декларації.
Заява подається до контролюючого органу за місцем податкового обліку
Заява та Декларація платником податків (або уповноваженим представником) подаються до контролюючого органу за місцем податкового обліку, а тими платниками податків-фізичними особами (крім самозайнятих осіб), які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання (тимчасово переміщені особи), — до будь-якого контролюючого органу.
Заява складається з обов’язковим посиланням на відповідний пункт ПКУ, яким передбачено видачу контролюючим органом довідки, та зазначенням найменування підприємства (установи, організації), до якого довідка буде подана платником податків.
Заява за вибором платника податків може бути подана засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог, встановлених розділом II ПКУ.
Можливе листування з податковою через «Електронний кабінет»
Головне управління ДПС у Черкаській області роз’яснює, що згідно з пунктом 42-1.2 статті 42-1 «Електронний кабінет» розділу II ПКУ Електронний кабінет платника податків забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов'язків, визначених ПКУ та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання ПКУ та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, у тому числі, шляхом, зокрема, подання заяв.
Меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету дозволяє надіслати лист (заяву тощо) до відповідного органу ДПС. Вхід в електронний кабінет здійснюється за веб-адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через веб-портал ДПС.
Робота в приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого кваліфікованого постачальника електронних довірчих послуг.
Що зобов’язана перевірити податкова після надходження декларації
Згідно з пунктом 6 Порядку № 568 контролюючий орган після надходження декларації зобов’язаний перевірити:
- достовірність визначених у декларації доходів шляхом звірки з даними, наявними в інформаційних системах контролюючого органу;
- обґрунтованість застосування ставок податку на доходи фізичних осіб, військового збору;
- правильність визначення податкових зобов’язань і повноту їх сплати.
У разі неподання платником податку декларації та/або за наявності невиконаних зобов’язань зі сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору (для платників податку-резидентів, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання) контролюючий орган надає заявнику вмотивовану відповідь про відмову у наданні довідки у строки, зазначені у пункті 7 Порядку № 568.
Кому і як видається довідка про подання декларації
Згідно з пунктом 7 Порядку № 568 довідка видається контролюючим органом за місцем податкового обліку:
- платникам податків, які звернулися відповідно до пункту 179.12 статті 179 ПКУ, — протягом 10 календарних днів з дати надходження заяви;
- платникам податку-резидентам, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання та звернулися відповідно до пункту 179.3 статті 179 ПКУ, — протягом 30 календарних днів після надходження декларації та сплати належної суми податку на доходи фізичних осіб, військового збору.
Довідка видається в паперовій та/або електронній формі. Довідку у паперовій формі отримує безпосередньо платник податків (уповноважений представник) за місцем податкового обліку, а тим платникам податків-фізичним особам (крім самозайнятих осіб), які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання (тимчасово переміщені особи), — контролюючим органом, до якого подано заяву, за умови підтвердження задекларованих у декларації сум.
Довідка в електронній формі видається з дотриманням вимог, встановлених розділом II ПКУ.
Для фізичних осіб-платників податку-резидентів, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, довідка дійсна протягом 60 календарних днів з дати її видачі за наявності документа, що посвідчує особу (п. 9 Порядку № 568).
Важливо! Згідно з приміткою 1 до довідки, така довідка видається за відсутності заборгованості зі сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору (для платників податку, визначених пунктом 179.3 статті 179 ПКУ).