16 серпня набуває чинності закон, який регулює обіг рослин роду коноплі для медичних, промислових, наукових та науково-технічних цілей. Відтепер в Україні дозволено використовувати канабіс у медичних цілях.
Про це повідомляє OBOZ.UA.
Зокрема, відповідні препарати дозволяється використовувати для лікування військовослужбовців із ПТСР, тривожними розладами, а також пацієнтів з епілепсією, онкохворих і паліативних хворих, які страждають від хронічного болю. OBOZ.UA розповідає все, що треба про це знати.
Що таке медичний канабіс
Ліки на основі медичного канабісу дозволені у 56 країнах світу, включаючи держави Європейського Союзу, Великобританію, США та Канаду. Вони здобули популярність у медицині завдяки речовинам у складі цієї рослини, які можуть впливати на фізіологічний стан людини.
Цінність конопель з медичної точки зору полягає в канабіноїдах — сполуках, що містяться у рослині. Більшість канабіноїдів ще недостатньо вивчені. Найвідомішими є тетрагідроканабінол (ТГК або THC) та канабідіол (КБД або CBD). Саме ці два канабіноїди найчастіше згадуються, коли йдеться про медичний канабіс.
Тетрагідроканабінол є наркотичною складовою конопель, через що у XX столітті коноплі було віднесено до небезпечних наркотичних речовин. Медичний канабіс — це не лише коноплі з низьким вмістом ТГК, але й такі, де відсоток тетрагідроканабінолу значно знижений.
Закон про легалізацію медичного канабісу в Україні
Спроби легалізувати медичний канабіс розпочалися ще у 2021 році, але тоді це не вдалося через недостатню кількість депутатів у сесійній залі. У червні 2022 року у Верховній Раді зареєстрували новий законопроєкт. Розглядати його почали за рік, після заклику президента Володимира Зеленського.
Через затримки у процесі, у соцмережах запустили флешмоб #знеболь7457, закликаючи депутатів голосувати "за". До флешмобу долучилися журналісти і музиканти, зокрема журналістка Яніна Соколова, шеф-кухар Євген Клопотенко, лідер гурту "Друга ріка" Валерій Харчишин та лідер "O.Torvald" Євген Галіч.
У своїх дописах на Facebook вони розповідали про необхідність медичного канабісу для пацієнтів та військових з посттравматичним стресовим розладом, закликаючи депутатів підтримати законопроєкт 7457 і уникати популізму.
13 липня парламент підтримав законопроєкт у першому читанні, а 21 грудня Верховна Рада ухвалила його у другому читанні, легалізувавши медичний канабіс. "За" документ проголосували 248 народних депутатів, а проти виступили 14 нардепів від партії "Батьківщина".
Що передбачає закон 3528-IX?
Закон 3528-IX регулює обіг канабісу для медичної, промислової та наукової діяльності. Наприклад, рослини коноплі можна буде використовувати для створення ліків, проведення наукових експериментів, а також як знеболювальний чи терапевтичний засіб.
Лікування препаратами на основі медичного канабісу використовують при лікуванні:
- хронічного болю,
- епілепсії,
- анорексії,
- посттравматичного синдрому,
- захворювань імунної системи,
- артриту та ревматизму,
- астми,
- хвороб Альцгеймера та Паркінсона й багатьох інших важких захворювань.
Закон також дозволяє лікарям виписувати електронні рецепти на препарати, що містять канабіноїди. Пацієнти зможуть зберігати такі препарати за наявності рецепта та в’їжджати і виїжджати з України з ними за умови наявності рецептів і документів, що підтверджують діагноз.
Також можна буде отримати ліцензію на вирощування конопель для виробництва ліків. Це передбачає дотримання певних умов, таких як цілодобовий відеонагляд, доступ поліції та кодування кожного куща.
Розповсюдження марихуани для інших цілей, окрім зазначених вище, залишається забороненим. Вирощування або продаж її для приватного споживання вважатиметься злочином.