Державна служба з питань праці (https://dsp.gov.ua), її територіальні підрозділи, продовжують консультації в режимі «онлайн» з питань трудового і соціального права для працівників і бійців трудового фронту. З офіційними відповідями держорганів на актуальні питання у сфері трудових та інших правових відносин ми систематично знайомимо наших читачів. Ось деякі з них.
Як звільнити працівника у зв’язку із скороченням штату, якщо з моменту попередження вже пройшло два місяці, але працівник хворіє?
Відповідає Управління інспекційної діяльності у Житомирській області (https://www.facebook.com/zt.dsp).
У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.
Чи потрібно укладати письмовий трудовий договір з нефіксованим робочим часом?
Відповідає Управління інспекційної діяльності у Житомирській області (https://www.facebook.com/zt.dsp).
Так, укладення трудового договору у письмовому вигляді при прийнятті на роботу працівника з нефіксованим робочим часом є обов’язковим відповідно до вимог пункту 62 частини першої статті 24 КЗпП України.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору.
Таким чином, у період дії воєнного стану письмова форма такого договору не є обов’язковою.
Водночас при укладенні ТДНЧ у змісті такого договору мають обов’язково мають бути присутні умови, які є обов’язковими відповідно до закону.
Роботодавці можуть отримати компенсацію за облаштування робочих місць осіб з інвалідністю
Відповідає Управління інспекційної діяльності у Житомирській області (https://www.facebook.com/zt.dsp).
Наприкінці серпня Уряд запровадив програму, за якою роботодавець, що працевлаштував людину з інвалідністю та підготував для неї робоче місце, має можливість отримати компенсацію вартості облаштування такого місця.
Відтак, роботодавець, який надав роботу людині з першою або другою групою інвалідності та підлаштував під її потреби робоче місце, може отримати грошову компенсацію у сумі, що не перебільшує 106,5 тис. грн – за осіб з інвалідністю І групи та до 71 тис. грн – за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю ІІ групи.
Чи має особа право працевлаштування за кордоном під час воєнного стану?
Відповідає Управління інспекційної діяльності у Житомирській області (https://www.facebook.com/zt.dsp).
Так. Громадяни України мають право займатися трудовою діяльністю за кордоном, якщо така діяльність не заборонена законодавством України та держави перебування.
Права громадян України, які працюють за кордоном, захищаються законодавством України та держави перебування, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. (стаття 10 ЗУ «Про зайнятість населення).
Чи можливе призупинення трудових відносин із працівниками на окупованих територіях?
Відповідає Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (https://zp.dsp.gov.ua).
Для призупинення дії трудового договору необхідна наявність двох умов: роботодавець не може забезпечити працівника роботою, а працівник не може її виконувати. Порядок призупинення дії трудового договору з ініціативи працівника передбачає подання ним відповідної заяви, яку роботодавець повинен розглянути та зареєструвати. Якщо він має можливість забезпечувати працівника роботою, але той не може її виконувати, роботодавець інформує його про неможливість призупинення дії трудового договору в зв'язку з відсутністю підстав для цього.
Поки не ухвалене рішення про призупинення дії трудового договору з ініціативи працівника, який перебуває на тимчасово окупованій території, роботодавець повинен продовжувати вести облік сум заробітної плати й компенсаційних виплат, належних працівнику, оскільки несе відповідальність за достовірність та належне оформлення причини призупинення трудових відносин.
Якщо ж підприємство релоковане на підконтрольну Україні територію й продовжує вести господарську діяльність, можливість забезпечити працівника роботою є, тому підстави для призупинення дії трудового договору в цьому випадку немає.
Хто має право на страхові виплати в разі смерті потерпілого?
Відповідає Державна служба з питань праці (https://dsp.gov.ua).
У разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті. Такими непрацездатними особами є:
- особи, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, якщо вони не працюють;
- особи з інвалідністю – члени сім’ї потерпілого на час інвалідності;
- неповнолітні діти, на утримання яких померлий виплачував або був зобов’язаний виплачувати аліменти;
- непрацездатні особи, які не перебували на утриманні померлого, але мають на це право. Право на одержання страхових виплат у разі смерті потерпілого мають також дружина (чоловік) або один з батьків померлого чи інший член сім’ї, якщо він не працює та доглядає дітей, братів, сестер або онуків потерпілого, які не досягли восьмирічного віку.
Особливості звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності
Відповідає Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці https://pd.dsp.gov.ua).
Звільнення працівника з ініціативи роботодавця під час тимчасової непрацездатності завжди викликає питання щодо його легітимності та відповідності законодавству.
Норми статті 5 Закону України «Про організацію трудових відносин у період дії воєнного стану» допускають можливість роботодавця звільнити працівника у період тимчасової непрацездатності, у період перебування у відпустці ( крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у «лікарняному», або першим днем після відпустки.
При цьому особливу увагу варто звернути на те, що таке звільнення відбувається за наявності законних підстав для звільнення працівника з ініціативи роботодавця, а не з підстав самої тимчасової непрацездатності.
Отож, важливо враховувати принципи справедливості та захисту прав працівників, оскільки звільнення у період тимчасової непрацездатності порушує принципи соціальної відповідальності та гуманного ставлення до працівника.
Недопустимість звільнення працівника в період тимчасової непрацездатності (частина 3 статті 40 КЗпП України стосуються як передбачених статтями 40, 41(1) КЗпП України, так й інших випадків, коли розірвання трудового договору відповідно до чинного законодавства провадиться з ініціативи роботодавця) також визначена п.17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.92 № 9.
Відповідно до вимог Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, листок непрацездатності у разі захворювання, травми, в тому числі й побутової, видається в день установлення непрацездатності, крім випадків лікування в стаціонарі.
Особам, які звернулися за медичною допомогою та визнані непрацездатними по завершенні робочого дня, листок непрацездатності може видаватись, за їх згодою, з наступного календарного дня.
Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця не може бути визнано обґрунтованим, якщо в день звільнення працівнику видано лікарняний листок (довідку в установлених законом випадках) про його тимчасову непрацездатність.
Тобто, неможливо звільнити працівника у період його тимчасової непрацездатності за ініціативою роботодавця, навіть якщо листок непрацездатності виданий після закінчення робочого дня.
Враховуючи норми Закону України «Про організацію трудових відносин у період дії воєнного стану» та правові аспекти тимчасової непрацездатності, потрібно визначити баланс між правами працівників і законними інтересами роботодавців, що є ключовим для справедливих трудових відносин.
Наголошуємо, що датою звільнення працівника з ініціативи роботодавця у цьому випадку є перший робочий день, наступний за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у «лікарняному».
Чи треба видати працівникам трудові книжки, що зберігаються у роботодавця?
Відповідає Північно-Східне міжрегіональне управління Держпраці (https://www.facebook.com).
Видавати працівникам трудові книжки, які зберігаються у роботодавця, наразі підстав немає. У той же час, відсутні підстави відмовити працівнику у видачі такої трудової книжки на його вимогу.
Таку вимогу бажано оформити у вигляді заяви. Також, трудова книжка має бути видана працівнику у разі його звільнення.
Видача всіх наявних трудових книжок працівникам в обов’язковому порядку передбачається після завершення робіт щодо включення Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників, які мають бути здійснені протягом п’яти років.
Який порядок дострокового виходу з відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?
Відповідає Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (https://pns.dsp.gov.ua).
Відповідно до статті 179 Кодексу законів про працю України, про дострокове припинення відпустки по догляду за дитиною потрібно повідомити роботодавця не пізніш як за 10 календарних днів до дня дострокового припинення такої відпустки.
Про такий намір зазначається у відповідній заяві, на підставі якої роботодавець видає наказ про достроковий вихід з декретної відпустки.
Ігор Ворон, юрист