7 травня – цей день в історії

Надіслав: slavkin1 , дата: нд, 05/07/2023 - 07:06
календар

У 1915-му сталася катастрофа лайнера “Лузітанія”. У 1945-му був підписаний акт про безумовну капітуляцію Німеччини. У світі – Всесвітній день дітей СНІДу.
1875 року був підписаний договір, за яким Японія отримала Курильські острови. Це був російсько-японський договір про обмін територіями. За Курили Російська імперія отримала острів Сахалін. Згідно з домовленостями, Росія передала Японії 18 Курильських островів – від острова Уруп до острова Шумшу. При цьому за результатами російсько-японської війни у 1905-му Японія повернула Південний Сахалін собі – це було прописано в Портсмутському договорі. У 1945-му радянські війська окупували південні острови Курильської гряди, вони стали частиною Південнокурильського району Сахалінської області РСФСР. З того часу Японія не визнає російського суверенітету над островами і вважає їх своїми. Японія претендує на три найпівденніші острови та острівну групу Хабомай.
1895 — в Санкт-Петербурзі російський фізик та електротехнік Олександр Попов продемонстрував винахід, який став прототипом радіо.
1915 року сталася катастрофа пасажирського лайнера “Лузітанія” – порівняна за масштабами із загибеллю “Титаніка”. Загинули 1198 людей. Причиною потоплення “Лузітанії”, втім, був не айсберг, а торпедування німецькою субмариною U-20. “Лузітанія” була одним із найбільших і найшвидших лайнерів свого часу. Вона належала компанії “Cunard Line” – разом із “Мавританією” та “Аквітанією” (єдиним лайнером, що пройшов дві світові війни). За свою кар’єру “Лузітанія” здійснила 201 трансатлантичний рейс між Ліверпулем і Нью-Йорком. У день катастрофи “Лузітанія” здійснювала пасажирський рейс з Нью-Йорку до Ліверпуля. Вона була потоплена за 20 км до берегів Ірландії. На той момент територію навколо Британських островів під час Першої світової війни Німеччина оголосила військовою зоною. Усі судна Великої Британії та її союзників без попередження підлягали знищенню німецьким флотом.
1920 року 6-та Січова дивізія Армії УНР в авангарді союзних українсько-польських військ вступила до Києва, з якого напередодні відступили окупаційні більшовицькі війська. Це був фінальний акорд спільного контрнаступу українських і польських військ у рамках польсько-радянської війни 1920 року. А також – логічний результат Першого Зимового походу армії УНР. 9 травня українсько-польські війська провели спільний парад у Києві. Але втримати столицю надовго не вдалося – вже 14 червня до неї знову вступили червоноармійці.
1934 — створення у Приамур'ї Єврейської автономної області з центром у Біробіджані.
1937 — Німеччина та Італія оголосили про створення військового союзу, відомого як «Вісь Рим-Берлін».
1945 року о 2:41 представники німецького військового командування підписали акт про безумовну капітуляцію Німеччини. Це сталося в Реймсі, у штаб-квартирі генерала Дуайта Ейзенхауера. Акт про капітуляцію підписували виконувач обов’язків начальника ОКВ (OKW –  Верховне командування Вермахту – збройних сил Третього Рейху) Альфред Йодль і головнокомандувач ВМС Ганс-Георг фон Фрідебург. Відповідне доручення вони отримали від Карла Деніца – німецького адмірала, який за заповітом Гітлера 30 квітня став його наступником на посаді глави держави, отримавши титул Рейхспрезидента та Верховного Головнокомандувача Збройних сил Німеччини. Радянське командування згодом зажадало повторного підписання капітуляції. Воно відбулось 9 травня 1945 року.
1954 уряди США, Франції та Великої Британії відмовились прийняти СРСР у члени НАТО. СРСР звернувся з відповідною несподіваною пропозицією до членів альянсу 31 березня того ж року. Радянський уряд повідомляв, що готовий “розглянути разом із зацікавленими урядами питання про участь СРСР у Північноатлантичному договорі”. Перший генсек НАТО Гастінґс Ісмей, отримавши таке повідомлення, спершу прокоментував його фразою: “Відверто кажучи, радянський запит на приєднання до НАТО схожий на те, що затятий грабіжник просить взяти його на роботу в поліцію”.
2016 року в Україні відкрили перший у світі повноцінний пам’ятник гетьману Івану Мазепі. Він встановлений у Полтаві на Соборному майдані неподалік від Свято-Успенського собору. До цього в Україні та світі було лише кілька погрудь Мазепи.