Оновлено Порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2024 році: роз’яснення МОН

Надіслав: ilona , дата: вт, 06/11/2024 - 08:43
6

4 червня цього року Міністерство освіти і науки України (МОН) на своєму офіційному веб-сайті (https://mon.gov.ua) надав важливі роз’яснення щодо змін до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2024 році. зараз розповімо про це більш детально.

Зміни повʼязано із наявною воєнно-політичною ситуацією в країні

Міністерство освіти і науки України інформує про оновлення Порядку прийому на навчання для здобуття ступенів бакалавра, магістра, доктора філософії / доктора мистецтва у 2024 році. Зміни повʼязано із наявною воєнно-політичною ситуацією в країні. Також вони враховують основні аспекти щодо іспитів, які необхідні для підтвердження високого рівня знань, компетентностей та навичок вступників.

Про основні нововведення

Серед основних нововведень МОН звернуло увагу на такі. Збільшено підтримку закладів вищої освіти, які розташовані у прифронтових та прикордонних областях через підвищення регіонального коефіцієнту. Регіональний коефіцієнт – це коефіцієнт, на який множиться конкурсний бал, якщо вступник / вступниця обирає ЗВО, розташований у певному регіоні. ЗВО, поблизу зони бойових дій та постраждалих від російської агресії територій, матимуть особливий регіональний коефіцієнт:

1,07 – у Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській областях; 

1,04 – у Дніпропетровській, Полтавській областях, а також Бучанському районі Київської області;

1,00 – інші.

Для здобуття ступеня магістра на основі вже здобутого ступеня магістра (для другої вищої освіти) вступ може відбуватися без ЄВІ та ЄФВВ, а лише за іспитами безпосередньо в закладі освіти. Це стосується освітніх програм всіх спеціальностей, крім 081 «Право» і 293 «Міжнародне право».

На навчання для здобуття ступеня доктора філософії / доктора мистецтва умовою допуску є успішне складання ЄВІ в 2024 році з оцінкою за кожний з його компонентів не менше ніж 150 балів. Альтернативним допуском може бути ЄВІ у 2023 році з оцінкою за тест з іноземної мови не менше ніж 130 балів. Сертифікати, що посвідчують знання іноземної мови, не надають доступу до вступу в аспірантуру в 2024 році.

Крім цього, студенти, які здобули ступінь бакалавра у 2024 році, можуть скористатися спеціальними умовами для вступу на магістратуру. Ці умови надають студентам, які:

1) зареєстровані та проживають на тимчасово окупованій території;

2) проживають в населених пунктах, де станом на 1 липня 2024 року відбувалися активні бойові дії;

3) проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з таких територій після 1 січня 2024 року.

За таких умов вони можуть отримати рекомендацію для зарахування на магістратуру, якщо вступають до того ж закладу вищої освіти, де здобули ступінь бакалавра, за спеціальностями, визначеними в Переліку спеціальностей, що користуються особливою підтримкою.

Якщо в закладі вищої освіти немає магістерської програми за  спеціальністю, студенти можуть подати документи до будь-якого переміщеного (тимчасово переміщеного) закладу вищої освіти або закладу вищої освіти в Запорізькій, Київській, Миколаївській, Сумській, Харківській та Чернігівській областях.

Наша довідка

В Україні ЄВІ та ЄФВВ є складовими вступних випробувань для здобуття ступеня магістра. Розшифровуються ці абревіатури наступним чином:

ЄВІ (Єдиний вступний іспит) – це іспит з іноземної мови. Він є обов'язковим для вступу на магістерські програми більшості спеціальностей. Цей іспит включає тестові завдання з читання, використання мови, письма та аудіювання. ЄВІ проводиться у форматі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), і його мета – перевірка знань та навичок володіння іноземною мовою.

За даними Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) у 2024 році для вступу на магістерські програми потрібні результати єдиного вступного іспиту (ЄВІ). Це випробування містить тест загальної навчальної компетентності (ТЗНК) і тест з іноземної мови (англійської, німецької, французької або іспанської на вибір вступника). Український центр оцінювання якості освіти затвердив загальні характеристики тестів ЄВІ, якими визначено кількість завдань з кожного тесту, форми тестових завдань, час, відведений на їх виконання, схеми нарахування балів (Джерело: https://testportal.gov.ua/pro-utsoyao/).

ЄФВВ (Єдиний фаховий вступний випробувальний) – це спеціалізований іспит, який перевіряє професійні знання та навички абітурієнтів з певної спеціальності. Він також проводиться у форматі ЗНО і складається з тестових завдань, які охоплюють ключові дисципліни конкретної спеціальності. ЄФВВ є обов’язковим для вступу на магістерські програми деяких спеціальностей, таких як право, публічне управління та адміністрування, міжнародні відносини тощо.

Таким чином, для здобуття ступеня магістра на основі вже здобутого ступеня магістра (для другої вищої освіти) в Україні можливо вступити без складання ЄВІ та ЄФВВ, лише за результатами внутрішніх іспитів, які проводяться безпосередньо в закладі освіти.

Ігор Ворон, юрист