Пенсійний фонд України на своєму офіційному веб-порталі (https://www.pfu.gov.ua), на сторінках у соціальних мережах: Facebook (https://www.facebook.com/pfu.gov.ua) та Telegram-каналі (https://t.me/PensFund) систематично інформує населення про те, як в умовах дії воєнного стану функціонують пенсійні органи, які механізми і як працюють у сфері пенсійного та соціального обслуговування українців. Сьогодні ми продовжуємо знайомити наших читачів з черговою добіркою відповідей фахівців ПФУ на актуальні питання громадян про призначення та виплату житлових субсидій.
Як під час призначення житлової субсидії враховуються доходи подружжя?
Житлова субсидія призначається виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні осіб і розраховується на всіх членів домогосподарства (пункт 24 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі – Положення).
Водночас, доходи подружжя враховуються під час призначення житлової субсидії і в тому випадку, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства, оскільки відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України подружжя вважається сім’єю і тоді, коли дружина та чоловік з поважних причин не проживають спільно.
Із загального правила є виняток: якщо обом із подружжя більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, – їхні доходи можуть не враховуватися при призначенні субсидії, якщо зареєстроване / задеклароване або фактичне місце проживання подружжя відмінне від адреси домогосподарства (пункт 24 Положення).
У яких випадках може бути призначено житлову субсидію, якщо домогосподарство має заборгованість зі сплати комунальних послуг?
Житлова субсидія не призначається, у тому числі на наступний період, якщо домогосподарство має прострочену понад 3 місяці (на дату надання інформації) заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг чи витрат на управління багатоквартирним будинком, що виникла протягом трьох років, і загальна сума якої (на день звернення за призначенням житлової субсидії) перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн).
Якщо документально підтверджено сплату заборгованості або укладено договір про її реструктуризацію, або споживач оскаржив заборгованість в судовому порядку (є ухвала про відкриття провадження у справі) житлова субсидія призначається протягом 2-х місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі підтвердження відсутності заборгованості після спливу 2-місячного терміну з початку опалювального (неопалювального) сезону – з місяця, що настає за тим, у якому до органу Пенсійного фонду України надійшло документальне підтвердження таких дій.
Питання виникнення / погашення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг слід вирішувати з підприємствами – надавачами послуг, які здійснюють облік такої заборгованості (пункт 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848).
Де перевірити інформацію про призначення державної допомоги у вигляді житлової субсидії?
На веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua) громадянам надано можливість перевірки інформації за призначеними субсидіями та пільгами.
Відтепер отримувачі житлових субсидій та пільг в особистому кабінеті на веб-порталі е-послуг ПФУ в розділах «Моя субсидія» та «Мої пільги» можуть перевірити:
- місяць та рік останнього нарахування;
- нараховану суму;
- рішення щодо призначення субсидії/пільги.
Як подати заяву на житлову субсидію чи пільгу онлайн, дивіться за посиланням (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=741571701350193&set=pb.10006492…) та у відеоінструкції (https://www.youtube.com/watch?v=AkFaW4AteZU&t=7s).
Чи призначать субсидію на неопалювальний період, якщо один з членів домогосподарства в період, за який беруться доходи (І-ІІ квартал 2023 року), знаходився на обліку в центрі зайнятості?
Так, призначать. Якщо громадянин протягом періоду, за який під час призначення житлової субсидії враховуються доходи, не менше місяця був зареєстрований у Державній службі зайнятості як безробітний, житлову субсидію на домогосподарство буде призначено (підпункт 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848).
Ми придбали мотоцикл вартістю 21000 грн. Чи позначиться це придбання на призначенні субсидії?
Не позначиться. Мотоцикли, вартість яких на дату набуття права власності не перевищує 4-х розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, з якого призначається субсидія (у 2023 році це 26 800 грн.), не належать до переліку транспортних засобів, наявність яких може спричинити відмову в призначенні субсидії (пункт 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848).
Чи може призначатися субсидія, якщо у людини оформлена оплата частинами (10 платежів) на покупку загальною вартістю 10 000 грн?
Так, у зазначеному випадку житлова субсидія призначається.Житлова субсидія не призначається у разі, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім’ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії (призначенням житлової субсидії без звернення) здійснив покупку, зокрема товарів довгострокового вжитку, на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень, або одноразово оплатив на цю суму будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла) (пункт 14 Положення про порядок призначення житлової субсидії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива»).
Ігор Ворон, юрист.