Нещодавно юристи-фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області (https://legalaid.gov.ua) в рамках проекту надання юридичних консультацій для населення опублікували статтю під назвою «Пільги для учасників бойових дій та членів їх сімей». Розповімо про це більш детально.
Медичні пільги для учасників бойових дій
Як зазначають юристи Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області, одну із вагомих видів пільг для учасників бойових дій закон приділяє саме медичним. Зокрема особа-пільговик:
- може безоплатно одержати ліки лікарські засоби, імунобіологічних препарати та вироби медичного призначення за рецептами лікарів;
- має право на першочергове безплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
- має безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
- має право на користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких він був прикріплений за попереднім місцем роботи;
- має право на щорічне медичне обстеження і диспансеризацію із залученням необхідних спеціалістів;
- має право на першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергову госпіталізацію.
Пільги, що стосуються житлових питань
Пільги, що стосуються житлових питань:
-75% знижка плати за користування житлом;
- 75% знижка плати за користування комунальними послугами;
- першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт будинків і квартир;
- особи, які дістали поранення (контузію або каліцтво під час участі в бойових діях) забезпечуються жилою площею у строк 2 роки після становлення на квартирний облік;
Учасник бойових дій може одержати позику на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, дачних будинків з погашенням її протягом 10-ти років починаючи з 5-го року після закінчення будівництва;
- першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, стоянок для транспортних засобів та їх технічне обслуговування, до садівницьких товариств.
Законодавство країни передбачило комунальні пільги для членів сім’ї. У такому випадку учасник бойових дій повинен подати довідку про склад своєї сім’ї, на підставі якої будуть зараховані пільги. У вищезазначеній довідці про склад сім’ї особа може подати непрацездатних батьків, які не працюють, тих, хто проживає разом із ним. Знижка на комунальні послуги для учасника бойових дій – 75%, особам з інвалідністю – 100%. Але надаються вони не на все житло, а на певну кількість квадратних метрів.
Фінансові пільги
Фінансові пільги для учасників бойових дій такі:
- знижка у 75 % на паливо для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення;
- безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом. Учасник бойових діймає право на отримання безоплатно електронного квитка;
- виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.
Крім того, таким категоріям осіб надаються додаткові фінансові пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
Учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Щорічно до 5-го травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога.
Достроковий вихід на пенсію
Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановив дострокову пенсію за віком після досягнення чоловіками 55-ти років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначив що час проходження військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю і до стажу державної служби на пільгових умовах.
Пільги на освіту
Держава не оминула увагою і освітню складову для учасників бойових дій. Так Україна запровадила державну цільову підтримку для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти учасникам бойових дій. А саме: учасникам бойових дій на території інших держав надається переважне право на вступ до закладів вищої, фахової передвищої освіти, право на позаконкурсний вступ до закладів професійної освіти і на курси для одержання відповідних професій.
Що стосується освітніх пільг, то діти таких категорій осіб мають право на переведення на бюджетну форму навчання при здобутті вищої, професійно-технічної та фахової предвищої освіти на денній формі.
Діти учасників бойових дій, що навчаються на денній формі, мають право на безоплатне або пільгове проживання у гуртожитках. У випадку якщо у дітей відсутня заборгованість, вони мають право на соціальну стипендію.
Пільги на оздоровлення та відпочинок
Законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачені пільги на оздоровлення та відпочинок дітей учасників бойових дій. Більше того за місцем проживання сімей учасників бойових дій їх дітям передбачені першочергові місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах, а також дитячих оздоровчих таборах.
Замість висновку
Таким чином, як зазначають фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області, наша держава активно підтримує учасників бойових дій та членів їх сімей. Україна є гарантом запровадження та виконання вищезазначених пільг.
Ігор Ворон, юрист.